Menu

anigif

A+ A A-

Poznejte nové lidi, kultury i noclehy

foto: ilustrační foto: ilustrační

Každý absolvent nakonec rád vzpomíná na svá studentská léta. Spousta času a zážitků, seznamování s lidmi, zkoušení různorodých aktivit a v neposlední řadě cestování – to vše mají studenti jako na dlani. Nový fenomén v sobě spojuje leccos z toho, není ale jen pro studenty a rozhodně není synonymem pro služby zdarma. Couchsurfing vám jednoduše změní a oživí život.

Dnes nás obklopuje mnoho sociálních sítí a kdekdo už na ně získává alergii. Místo, aby lidi sbližovaly, spíše je izolují, s přáteli si povídáme přes internet, a ne v parku nebo hospodě. V tom je Couchsurfing jiný, funguje na přesně opačném principu. Jeho uživatelé se na síti seznámí a za vybranými lidmi zamíří – přímo k nim domů. Couchsurfing (dále jen CS) seskupuje milovníky cestování a poznávání odlišných kultur. Lidé na této sociální síti nabízí ostatním místo k přespání, případně alespoň setkání u drinku či průvodcovské služby. Lze se také připojit k některé z mnoha skupin dle města nebo zájmové aktivity – na fóru skupin se potkávají lidé, kteří mají stejné zájmy. Diskutují, ale přednostně podnikají všelijaké akce.
Své nadšení z možností CS popisuje Tereza Dardová, organizátorka olomouckých meetingů. „CS mi dává báječný pocit, že kamkoli na světě přijedu, můžu najít lidi, se kterými si budu velmi pravděpodobně rozumět. Už nikdy nikde nebudu sama. Vždycky stačí napsat na fórum a sejít se s kýmkoli, kdo mě zaujme. Do CS se pouštějí lidé, kteří jsou si podobní – jsou zvídaví, komunikativní, rádi se seznamují, jsou otevření. Kdo jiný by si taky pustil do bytu absolutního cizince?“ Sama se s touto sociální sítí seznámila během studijního pobytu ve Vídni, kde je komunita hostitelů a tzv. surferů (těch, kteří shánějí nocleh) veliká a velice akční. „V pondělí jsme měli německý meeting, v úterý se chodilo na pivo v rámci weekly meetingu, ve středu do sauny a na španělský večer, ve čtvrtek do kina, v pátek byl klub deskových her, v sobotu grilovačky, v neděli brunche a obědy. Pak přicházely pozvánky na nárazové akce pořádané jednotlivci, odkazy na zajímavý kulturní program, výlety, workshopy, setkání ekologicky zaměřené skupiny, cooking meetingy, párty a tak dál,“ popisuje různorodost aktivit Tereza.
K cestám do světa a poznávání nových lidi, u kterých se nocuje, je nutné nejprve si založit vlastní profil na webu CS (www.couchsurfing.org). Vyplnění profilu se nevyplatí podcenit. Je dobré napsat o sobě co nejvíce, inspirovat se profily zkušených uživatelů, přidat fotky sebe, ale třeba i pokoje, ve kterém byste případně ubytovali surfery. Potenciální hostitelé si o vás utvoří názor právě na základě informací z profilu, hned zjistí, jestli máte něco společného. Ve fázi hledání noclehu si také důkladně pročtěte profil potenciálního hostitele. „Často se v profilech schovává kouzelná věta typu: Neubytovávám lidi, kteří pořádně nečtou můj profil. Dokažte, že jste ho četli, tím, že do textu zakomponujete tato tři slova a odpovíte na otázku, jaká je má oblíbená barva. Testuje se tak, jak velký zájem o setkání máte a jestli vám nejde jen o nocleh zdarma, což rozhodně není smyslem CS,“ dodává zkušená uživatelka Tereza a hned na to ze sebe chrlí další rady: „Neposílejte zprávy, ale žádosti. Dejte si při jejich psaní opravdu záležet. Já většinou zakomponovávám informace přímo z profilu hostitele, třeba: Vidím, že jsi byl loni v Indii. Chystám se tam letos na podzim a ráda bych od tebe získala užitečné rady. Pokud ještě nemáte žádnou referenci, musíte mít profil i žádosti prostě vyšperkované. Klidně napište, že jste nováček a hledáte šanci, jak získat první hodnocení.“ Je zvykem svému hostiteli poděkovat právě formou reference na jeho profilu, na kterou by měl odpovědět, a tím poskytnout referenci i vám. Jakmile máte na profilu pár doporučení a přátel, shánění „couche“ bude hned snazší.
CS je plný zábavy, ale samozřejmě zde mohou číhat i nástrahy. Občas kolují historky o návrzích na sex či o špatné hygieně hostů. „Někdy potkáte divné lidi, se kterými si ne a ne porozumět. Je ale nutné tuto zkušenost obrátit ve svůj prospěch. Vlastně se naučíte být přizpůsobivější a společenští. Nesmíte se takových lidí bát, naopak se je snažte pochopit a třeba se od nich nakonec i něco naučíte,“ říká maďarský surfer Levente Kádár.
A kde jsou nejlepší hostitelé nebo jací jsou v tomto ohledu Češi? „Když z vás vyzařuje pozitivní energie, nemůžete potkat špatné lidi. Procestoval jsem Evropu i další země a všude byli samí milí hostitelé. A stejně tak i Češi. V Brně jsem si našel ztřeštěného kamaráda Otta, ale nemám si na co stěžovat. Dostal jsem postel, jídlo a sprchu – co víc si přát?“ říká Levente.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2