Menu

anigif

A+ A A-

Hospodský kvíz. Pro ty, co rádi pivo i znalostní soutěže

Pro milovníky kvízů a hadánek, kteří se rádi pobaví s partou podobně naladěných lidí, vznikla v Olomouci nová příležitost, jak si zpestřit všední večer. Znalosti a kulturní přehled lze zužitkovat v hospůdkách U Magora nebo U Tygra a třeba ještě něco vyhrát. Ano, také o tom je hospodský kvíz. Ve středu 26. února od 19:30 u Magora na olomouckém Dolním náměstí (bývalá hospoda Sklep) proběhlo již druhé kolo této stále populárnější soutěže. Těšilo se opět hojné návštěvnosti a vzhledem k velkému úspěchu a zpětné vazbě účastníků určitě nebude poslední.

paces-13-04Kde se kvíz vzal?

První hospodské kvízy sahají až do začátku 70. let minulého století a za jejich předchůdkyni je považována úspěšná kanadská stolní hra Trivial Pursuit. Organizátor akce Tomáš Hloušek převzal tento nápad z Velké Británie, kde je hospodský kvíz rozšířen už nějakou řádku let, celou záležitost však pojal po svém a dal jí novou, osobitou tvář.
U nás se tato zábava začala objevovat až v několika posledních letech, především pak v Brně, které je známo širokou studentskou základnou. Postupně se však její organizátoři snažili proniknout i do dalších měst, jako je Blansko a v posledních měsících i Prostějov, Přerov a samozřejmě Olomouc. „Naším cílem je rozšířit akci do všech okresních měst v republice a dostat hospodský kvíz na vyšší celorepublikovou úroveň,“ řekl moderátor akce Daniel Langer.

Pravidla a otázky

Účastníci společně se svými přáteli sestaví tým v počtu jednoho až osmi členů. Víc hlav víc ví, ale kdo si věří, může hrát třeba jen sám za sebe.
„Autorem otázek je Tomáš Hloušek, chodí na pár hodin do lesa, kde relaxuje a přemýšlí nad nimi. Vymyslí kvíz a na celý týden ho rozešle do všech hospod, každá z nich má stejné podmínky, a když kvíz obejde všechny hospody, uděláme tabulku s nejúspěšnějšími týmy a dále je vyhodnocujeme. Účastníci se tedy mohou porovnat i se soutěžícími z jiných měst,“ vysvětluje Langer. Kvíz obsahuje 55 otázek na témata ze všech možných okruhů, na které jen člověk může pomyslet. „Konkrétně je rozdělen do pěti kol po dvou oblastech a v každé z nich je pak 5 otázek a jedna bonusová, tipovací. Celkem tedy 11 otázek v každém kole,“ dodal Langer.
V kvízu se tak objevily otázky například z německé filozofie, hudební scény (od rocku přes hiphop až po vážnou hudbu), první pomoci, olympijských her, zeměpisu, internetu, ale také spousta jiných témat z každodenního života, aktuálních nebo historických událostí.
Odpovědi píší soutěžící se svým týmem na papír, který dostanou před začátkem kvízu. Během soutěže moderátor vyhlašuje průběžné pořadí a zúčastnění mohou sledovat, jak se mění jejich umístění. Tým, který během hospodského kvízu nasbírá nejvíce správných odpovědí, se samozřejmě může těšit na tekutou výhru, jak už bývá u hospodské zábavy dobrým zvykem. Ale ani ostatní nemusí zoufat, součástí kvízu je totiž také bonusová 56. otázka o rundu panáků na účet podniku.
A co na to účinkující? „Na kvízu jsme poprvé a atmosféra se nám zdá super, stejně jako moderátor. Některé z otázek jsme hádali, jiné jsme věděli. Některé bychom naopak vědět měli, ale nevíme, naštěstí však nedošlo na žádnou jadernou fyziku, ale možná to ještě přijde,“ vtipkovala studentka anglické filologie Aneta. „A určitě se plánujeme znovu zúčastnit,“ dodal její kamarád Honza.

Jak se o kvízu dozvím, stojí to něco?

Na hospodský kvíz se není třeba nikde hlásit či registrovat. Kdo má zájem, přijde a hraje.
Důležité je však sledovat facebook, kde organizátoři každou akci formou události vždy předem a včas oznámí.
K dispozici jsou také oficiální stránky www.hospodskykviz.cz.
Zápisné za každého soutěžícího činí 30 Kč. Peníze se vybírají symbolicky do půllitru, který nechá moderátor kolovat po všech stolech.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2