Menu

anigif

A+ A A-

Neviditelná Olomouc

foto: Pavla Krůčková foto: Pavla Krůčková

paces14-14

Už jste někdy viděli časopis psaný Braillovým písmem? Zkoušeli jste napsat pohled poslepu? Přemýšleli jste, jak vlastně voní seno a (ne)voní hořčice? Prostřednictvím zraku člověk vnímá 80 procent všech informací. Co když je ale odkázán jen na svůj čich, sluch a hmat? Pokud se rozhodnete navštívit originální výstavu Neviditelná Olomouc v Křížkovského ulici, budete si moci takový pocit vyzkoušet na vlastní kůži. Návštěvník se zde ocitne na několik desítek minut v absolutní tmě, ve které poznává hanáckou metropoli a také všední lidské situace ve zcela jiném „světle“.

Mezinárodní projekt Neviditelná výstava již tři roky úspěšně běží v Maďarsku a postupně se rozšiřuje do dalších evropských měst. „Naším cílem je představit život nevidomých nejen v černých barvách, ale takový, jaký skutečně je, tedy někdy černý, jindy růžový. Návštěvník zde zažije, jaké to je slyšet Olomouc, cítit Olomouc a hmatat Olomouc,“ vysvětluje Petr Zavadil, ředitel olomoucké obecně prospěšné společnosti TyfloCentrum, pod jejíž záštitou zdejší projekt vznikl.

Nic než tma?

Výstavu tvoří dvě části. V té první, plně ponořené do tmy, se odvážných návštěvníků ujme jedna z nevidomých a nadmíru sympatických průvodkyň. Nejenže uvedou příchozí do svého světa, ale dokáží pohotově odpovídat na všetečné dotazy i otevřeně mluvit o svém životě. Kromě lana lemujícího trasu se právě jejich hlas stává jediným vodítkem, které nezbývá než následovat. S vypětím všech smyslů se návštěvník snaží v neprostupné tmě zorientovat, neztratit se mezi nataženými provazy a hmatem rozpoznat různě veliké modely památek a historických staveb. „Tmavá část výstavy je zaměřená na olomoucké památky. Návštěvníci se s průvodcem seznámí se zdejší architekturou a mohou si osahat různé nádoby či sochy, které nám na výstavu zapůjčila olomoucká muzea,“ říká sociální pracovnice Barbora Tkadlecová z TyfloCentra. Mimoto jsou pro návštěvníky připraveny také nástrahy provázející nevidomé v reálném světě. Příchozí postupně zjišťují, jaké to je pohybovat se po rušném městě bez schopnosti vidět. Značky, popelnice, lavička? Nezbývá než se spoléhat na ostatní smysly (a pokud máte štěstí, na člověka před vámi). Tím, že výstava umožňuje vyzkoušet, jak se poznává svět bez pomoci zraku, přibližuje autentickým způsobem život nevidomých, ale také možnosti, jak jim pomoci a porozumět. „Mě přilákala až překvapivě přesná reklama u vchodu, kterou jsem denně vídala cestou do školy: ‚Bolí vás oči od skript? Nechte je u nás odpočinout!‘. Myslím, že je super ukázat lidem i tuhle veselou a v podstatě všední část světa nevidomých,“ říká Lucie Vejvodová, studentka filozofické fakulty.

Když smysly nestačí

Na denním světle jsou příchozím představeny různé pomůcky, které usnadňují lidem se zrakovým handicapem běžný život (šablony pro rozeznávání bankovek, přistroj na identifikaci barev nebo psací stroj píšící Braillovým písmem), a speciálně upravené hry jako hmatové pexeso nebo člověče, nezlob se. Unikátní brýle dokážou zprostředkovat pohled z pozice zrakově postiženého. „Chvilky strávené ve tmě nebo pohled přes simulační brýle můžou na někoho působit až strašidelně realisticky,“ říká budoucí sociální pracovnice Kateřina Koutná. „Podle mě je to jedinečná příležitost, která vám umožní dívat se na některé věci z úplně jiné perspektivy,“ dodává. Momentálně je součástí světlé expozice také doprovodný kulturní program. Zahrnuje výstavu dvou hendikepovaných umělců – mladého malíře Jakuba Hříbka, který své obrazy vytváří ústy, a nevidomé sochařky Petry Folkové.
Celá expozice nejen že přibližuje olomouckou historii, památky či bariéry, s nimiž se nevidomí a slabozrací setkávají, ale především živě dokládá, že svět ve tmě je daleko barvitější, než se na první pohled může zdát. Neviditelná Olomouc dosud přilákala přes 1000 návštěvníků. Do jejího nepoznaného světa můžete vyrazit až do 31. ledna 2015.

Otevřeno: út, čt, pá: 9.00–13.00 hod.
st, so, ne: 9.00–13.00 hod. a 13.30–17.00 hod.
Vstupné: základní 60,– / snížené 40,–
www.neviditelnaolomouc.cz

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2