Menu

anigif

A+ A A-

Back to school. Se Stem zvířat a Chinaski to šlo zvesela

foto: Michaela Kratochvílová foto: Michaela Kratochvílová

Davy natěšených studentů – a nejen jich – proudí relativně úzkým cihlovým průchodem do Korunní pevnůstky. Muzika se line celým centrem Olomouce od Tržnice až po „Hrdiny“ a samozřejmě mnohem dál. Pár kaček v kapse, aspoň na nějaký ten lahodný nápoj, neb jsme krásně ušetřili za vlezné. Další ročník putovního festivalu Back to school dorazil 2. října i do Olomouce.

Open air festival k zahájení nového akademického roku se letos poprvé koná až druhý týden zimního semestru. Na programu jsou kapely Prague Conspiracy, Dolls In The Factory, ATMO music, Sto zvířat a Chinaski. Čeká nás směs opravdu pestrých žánrů – od rapu a popu po chytlavé kytarové tóny a možná trochu toho „mainstreamu“.
Back to school začíná brzy, kolem třetí hodiny odpoledne, aby návštěvníci stihli vychutnat všechno, co festival tohoto typu nabízí. Je trochu zataženo, slunce prosvítá čas od času spíše omylem, ale zatím neprší a na tom záleží. Pevnůstka se postupně zaplňuje, kopce po stranách jsou obsazené těmi, kterým se nechce stát u pódia, skupinky naráží na staré i nové známé.
Doznívá Prague Conspiracy, pražská kapela hrající mix žánrů od diska, rocku, punku až po ska. Následuje zvuková zkouška Dolls In The Factory z Frýdku-Místku a zdá se, že všude panuje příjemná atmosféra. Přestože je začátek semestru a další prázdniny jsou v nedohlednu, nevadí, pokračuje se dál. Back to school se právě začíná rozjíždět. U pivních stánků vládne růžová – v podobě kelímků na pivo za vratný poplatek padesáti korun.
„Zatím je to tu parádní. Nejdříve jsem si myslel, že stánky budou předražené, když se neplatí vstupné, ale taková katastrofa to není. Člověk se tu nenudí, poslechne si kapely a ještě ho čeká bohatý program v okolních klubech po skončení festivalu,“ říká Marián Ptáček, který je na festivalu v Olomouci poprvé. I další ohlasy jsou víceméně pozitivní, jen studentka anglické filologie a žurnalistiky Nikola Podhorská si trochu postěžuje: „Hudební akce bez placení vždy potěší a tahle nabízí špičku tuzemské hudební scény, jen bych ocenila více prostoru, protože návštěvníků je opravdu hodně.“
Začíná se pomalu stmívat a po Dolls In The Factory začíná hrát liberecká hip-hopová kapela ATMO music, která si v Olomouci zkusila i stage diving (skok do publika přímo z pódia). Fanoušci si nakonec vykřičí největší hit kapely – Andělé.
Ladí Sto Zvířat, mění se barva pivních kelímků z růžové na modrou a pokračuje se. To už se na Pevnůstce nedá skoro hnout – od pódia až daleko dozadu ke stánkům je hlava na hlavě, přesto se nezdá, že to někomu vadí. Jen občas nějaký citlivý návštěvník utrousí nemístnou poznámku na řetěz lidí proplétající se dopředu k pódiu nebo pryč od něj, ale při tónech Sta zvířat a jejich Nikdy nic nebylo to vyznívá do ztracena.
Kolem deváté večer začínají hrát Chinaski, úspěšná česká kapela, která boduje jak v rádiích, tak na poli Akademie populární hudby (cena Anděl za rok 2005 a 2007) a zároveň je také headlinerem letošního festivalu. Loni celou Pevnůstku rozskákala slovenská kapela Horkýže slíže a doslova z ní udělala jeden velký kotel. Možná proto jsou letos Chinaski přijímáni trochu skepticky. Přesto se do toho tyhle „Husákovy děti“ obouvají s pořádnou energií. Z rádií lidé znají i novinky jako třeba Víno nebo Hlavolam, ale kromě novějších songů hraje kapela i ty kultovní a najednou je všude Klára, Vedoucí a Tabáček – protože, přiznejme si to – „jaký si to uděláš, takový to máš“. Pro skalní fanoušky má kapela připravené i starší kusy, a pánské publikum tak najednou zpívá refrén ze starší písničky Punčocháče: „Kdybych věděl, že je to poprvé, tak bych tolik nepospíchal…“, načež dámy zazpívají v odpověď: „Kdybys tolik nepospíchal, sundala bych si punčocháče.“
Kolem čtvrt na jedenáct večer už Chinaski dohrávají poslední přídavek a většina návštěvníků opouští Pevnůstku, opět neoblíbeným průchodem, kde se davy lidí jako každý rok nemohou hnout ani na jednu, ani na druhou stranu. Někdo si v zácpě zpívá, někdo nadává, ale nakonec většina lidí působí docela spokojeně. Ono není na škodu se na začátku semestru pobavit, načerpat energii na nový akademický rok a setkat se opět s přáteli, kteří si dali menší studijní volno. Navíc ušetřené peníze za vstupné zahřejí na duši. Neříká se nadarmo, že ty nejlepší věci jsou zadarmo.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2