Menu

anigif

A+ A A-

Alternativní hudba, aktuální i studentská témata. Rádio UP AIR je trendy.

foto: archiv rádia UP AIR foto: archiv rádia UP AIR

Tým rychle se rozrůstajícího rádia UP AIR čítá aktuálně bezmála sto členů. V jeho řadách jsou zastoupeni studenti všech možných oborů, kteří se ale liší svými zájmy. Proto si každý posluchač najde v univerzitním rádiu to svoje. Může to být tvrdý nářez, pohodový jazz nebo svěží elektronika. Jedno je však spojuje. Dělat to jinak. Být jedineční a odlišovat se především od komerce.

Program je nabitý. Startuje se každý den v pět hodin v podvečer, a to Hudebně-kulturním blokem. Moderátoři jsou vybíraní podle osobního vkusu a velkého rozhledu v muzice. Je zapotřebí držet krok i s kulturou v Olomouci, protože součástí jsou také kulturní pozvánky.
„Zaujalo mě, že UP AIR se snaží hrát trošku jinou hudbu, dbá na to a vybírá si lidi tak, aby alternativní hudbu hráli. Strašně rád pouštím určitý styl, svůj. Nechci pouštět ty mainstreemový věci nebo věci, který mně osobně se nelíbí,“ říká student Ondřej Karlík, moderátor Hudebně-kulturního bloku. Šel do rádia s jasným cílem a motivací: „Chci tady rozjet takový lifesession,“ prozrazuje mladý hudebník svoji vizi. Vše je zatím v jednání i s dalšími kolegy z rádia.
Jednou z výrazných tváří UP AIR je Lucie Barbapostolosová, která má sedmiletou zkušenost z komerčního rádia. „Tuto práci jsem se rozhodla opustit mimo jiné proto, že byla z velké části nesvobodná,“ prozrazuje Lucie, jinak též vyučující na Univerzitě Palackého. „Pro mě je UP AIR produktem i symbolem tvořivé energie, nápaditosti a neohrané hudby,“ popisuje svůj vztah k rádiu. Její hodinový pořad Free spirit show běží každý sudý čtvrtek od sedmi večer. Co můžou posluchači od této show čekat? „Všechno nestandardní. Ne, vážně… Tahle show nabízí pohled na různé duchovní směry, spiritualitu, osobní a duchovní rozvoj jedince, ale i témata jako alternativní léčba, psychoterapie, integrativní psychologie, prevence burn-outu a podobně.“
Škála témat rádia UP AIR je široká a co by to bylo za médium, kdyby se do něj nedostalo i oblíbené vaření. Právě o vaření, nakupování potravin a zkoušení nových receptů a kuchyní je Labužníkův život vysílaný každé sudé pondělí. „S Jančou jsme holky, co mají rády dobré jídlo, umí ho ocenit a snad i něco uvařit. Rády se o jídle bavíme, zjišťujeme nejrůznější ‚špeky‘, historii a prostě zajímavý věci. Nemáme rády blafy ani polotovary,“ říká studentka druhého ročníku mediálních studií Zuzana Špáníková. Jídla z různých kuchyní zkoušejí přímo ony samy, a tak posluchač může čekat hlavně osobní názory. „Od Života labužníka mohou očekávat zajímavosti pokaždé z jiné kuchyně. Dozví se ale především, kde si co dát v Olomouci,“ komentuje Zuzana Špáníková společné snažení s kolegyní Janou Zbořilovou.
A co si myslí studenti o mladém rádiu? Studentka pedagogické fakulty Daniela Čížová poslouchá UP AIR nejen kvůli pestrému programu. „Líbí se mi, že studenti vysílají živě a ne ze záznamu,“ oceňuje. Dodává však, že zaznamenala častější technické problémy, se kterými tým rádia ještě bojuje. To Eva Nováková poslouchá rádio, protože ji zajímají především pořady o zdravém životním stylu a vaření. Má ale i výtky. „Opakují se některá témata a pak to člověk slyší ve třech pořadech,“ kritizuje Eva, studentka editorského studia, dramaturgii rádia.
Stanice UP AIR má i tak mnohé co nabídnout. Připravuje nové pořady, polupracuje s jinými spolky a organizuje akce. V neposlední řadě se snaží zlepšit úroveň vysílání. Pokud má někdo zájem o netradiční poslechový rozměr, nemusí se vůbec rozmýšlet. Ladit UP AIR je totiž in.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2