Menu

anigif

A+ A A-

Letošní podzim ve znamení komunismu

foto: Časopis PAČES foto: Časopis PAČES

Návrat do socialistické minulosti nabízí od začátku října muzeum vědy Pevnost poznání Univerzity Palackého v Olomouci. Na interaktivní výstavě je k vidění přes sto sedmdesát hraček, zavzpomínat tak můžete na DIAX promítačky, mončičáky či dřevěné stavebnice.

 

Připomenout si dobu nedávno minulou je možné díky unikátnímu populárně-naučnému projektu Podzim komunismu. Ten se snaží přiblížit zejména mladší generaci každodennost „šedého období“ Československé socialistické republiky. Cílem výstavy je vykreslit dobu totality naučnou, ale zároveň zábavnou formou. „Hlavním smyslem Podzimu komunismu je snaha vyvolání mezigeneračního dialogu nad otázkami socialistické každodennosti mezi dětmi a studenty na jedné straně a rodiči a prarodiči na straně druhé. Dále je také smyslem připomenout si rok 1989,“ řekl Petr Cieslar, koordinátor projektu.

 

Výjimečný je projekt zejména proto, že většinu exponátů na výstavu zapůjčila široká veřejnost. K vidění tak nejsou jen samotné hračky, ale také jejich příběhy. Návštěvníci mohou zavzpomínat na barevné mončičáky, kouzlo hry se skleněnými kuličkami či na malá loutková divadélka. „Objevila jsem zde hračky z dětství, na které jsem již zapomněla. Nostalgicky jsem zavzpomínala na DIAX promítačku, ze které jsme si s bratrem po večerech promítali pohádky. Velmi se mi to tu líbí, jsem ráda, že můžu svým dětem ukázat hračky, se kterými jsme si v dětství hráli,“ říká jedna z návštěvnic výstavy Jana Brzobohatá.

 

Vedle hraček expozice nabízí také zážitkové programy, při kterých se návštěvníci seznámí s fungováním propagandistických plakátů, tvorbou nástěnek a budou moci rovněž sledovat vývoj komunismu ve zdramatizovaných projevech. „V rámci speciálního programu pro školy studentům ukážeme tehdejší ‚vzdělávací‘ aktivity. Zažijí spartakiádu, pověstné nástěnkářství, povinnou brannou výchovu či tábor jiskřiček a pionýrů,“ dodává Cieslar. V programu socialistické taneční se zase návštěvníci dozvědí, jak se měnila hudba za socialismu, a naučí se typické tance ze zábav a diskoték.

 

Celý projekt vyvrcholil 16. a 17. listopadu, kdy byl pro návštěvníky připraven bohatý program. „Nechceme vyvolávat nostalgii ani se vézt na vlně módního retra. Cílem projektu je metodami zážitkové pedagogiky přiblížit život v ČSSR v 80. letech. S jeho klady i zápory. Zárukou kvality programu jsou pak kurátoři Pevnosti poznání z řad Cechu studentů katedry historie,“ pozval na celou akci Matěj Dostálek, ředitel Pevnosti poznání.

 

K projektu Podzim komunismu se připojilo také Muzeum umění Olomouc, konkrétně výstavou československého a polského designu 60. let 20. století s názvem Dohnat a předehnat. Ta připomíná zlatou éru našeho designu, která následovala po úspěchu československého pavilonu a expozice na světové výstavě EXPO 1958 v Bruselu. „S kolegy z Pevnosti poznání připravujeme programy pro školy a pro veřejnost, které ucelenou a zároveň atraktivní formou účastníky seznámí s různými aspekty života v době vlády jedné strany,“ řekl mluvčí muzea Petr Bielesz.

 

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2