Menu

anigif

A+ A A-

Kočičí kavárny aneb „Hlídejte si prosím svoji kávu a zákusek

 

Světem už delší dobu hýbe nový trend, kterým jsou kočičí kavárny, a ani Olomouc nezůstává pozadu. Shodou okolností se tu v nedávné době tyto netradiční podniky, v nichž vám společnost dělají kočky, otevřely hned dva.

 

Kde kavárny najdete?

Kavárna CoffeeCat se nachází nedaleko od tramvajové zastávky Tržnice na Vídeňské ulici. Větší kavárna je v patře, kde se hosté mohou usadit do jedné ze dvou místností. Kočičí domečky a prolézačky jsou v nich umístěny se stejnou důležitostí jako stoly a židle pro zákazníky. Kavárna Kocourkov je nedaleko Flory Olomouc taktéž na Vídeňské ulici. Oproti CoffeeCat je Kocourkov umístěn v menších prostorách suterénu Hamburgerovy vily a působí domáčtějším dojmem. Kočičí nábytek se tam objevuje také, ale kvůli omezenému prostoru se nachází v bezprostřední blízkosti stolů, takže zákazník nemá o kontakt s kočkami nouzi.

 

Z omylu, že se jedná jen o další obyčejné kavárny, je návštěvník vyveden hned za vstupními dveřmi. Musí po nich překonat dveře ještě jedny, na kterých najde upozornění před pohybem koček. Je třeba si dávat velký pozor, aby některá neproklouzla dveřmi ven nebo abychom na ni náhodou nešlápli. Kočky jsou všude, kam jen oko dohlédne, pospávají nejen ve svých pelíšcích na parapetech, ale i na místech určených hostům. Pár návštěvníků brzy po příchodu své stoly i opouští, když k sobě kočky nemohou nalákat, a hrají si s nimi na zemi. V jeden okamžik se dokonce veškerá aktivita v kavárně zastaví a všechno ztichne, když z kočičího domečku vykoukne krásné sněhobílé koťátko a prostorem se nese jednohlasný povzdech nad jeho roztomilostí. Většina koček si však k hostům sama přichází pro pohlazení a dožadují se jejich pozornosti. Nejednomu se kočka dokonce uvelebí za krkem, kde po dobu jeho návštěvy spokojeně přede.

 

I mlsouni si přijdou v kočičích kavárnách na své. Obě kavárny nabízejí široký výběr dortů, které lichotí očím i chuťovým buňkám, a zákazník si zde pochutná i na kávě, čaji, horké čokoládě nebo třeba domácích limonádách. V prostorách určených zákazníkům mají kočky možnost neomezeného pohybu, čehož také dokáží náležitě využít. Skotačí mezi stoly, dovádějí s plyšovými myškami a občas se některá rozhodne prozkoumat zákusek, a to velmi z blízka, takže nezbývá než si pak občerstvení chránit vlastním tělem. Obsluha však zákazníky po příchodu varuje, aby si na své objednávky před kočičími zvědavci dávali pozor, ti totiž skáčou i po stolech a loudí, jestli náhodou nedostanou něco na zub. Další věc, které si tedy musí být návštěvník vědom, je dodržování pokynů a pravidel kaváren, přičemž za jejich porušení může následovat i okamžité vykázání hosta z podniku. Do těchto pravidel mimo jiné spadá krmení a nevhodné zacházení s kočkami, zákaz vstupu se psy, focení s bleskem a vytváření nadměrného hluku, který by kočky mohl obtěžovat. CoffeeCat i Kocourkov také na svých facebookových profilech informují potenciální návštěvníky s dětmi, že kavárny rozhodně nefungují jako dětské koutky a rodiče jsou za chování svých dětí zodpovědní. Nápis na dveřích Kocourkova dokonce hlásá, že: „Neukázněné děti budou okamžitě vykázány a kočky nejsou žádné hračky.“

 

Co se týče hygieny, kočky jsou naučené chodit na kočičí záchůdek, který se nachází v jiné místnosti a s kavárnou je propojen malým nenápadným průlezem. „Očkování a odčervení koček je samozřejmostí, po veterinární stránce je jim věnována veškerá možná péče,“ ujišťuje personál, „kavárna musela být schválena i krajskou hygienickou stanicí, nemáte se tedy čeho bát.“ Návštěvníci jsou navíc předem upozorněni, že do kavárny vstupují na vlastní nebezpečí a alergici, malé děti a těhotné ženy by je neměli navštěvovat už vůbec. Zákazník nemusí mít ani strach z chloupků na oblečení, neboť i na tuto maličkost obě kavárny myslely a pořídily lepící válečky, kterými je možné si při odchodu z kavárny očistit oděv.

 

CoffeeCat otevírá každý den od 10:00 do 20:00. Kočky z Kocourkova jsou zákazníkům také denně k dispozici, a to v pondělí od 13:00 do 21:00, v úterý až sobotu od 10:00 do 21:00 a v neděli od 13:00 do 20:00. Navštívit kočičí kavárnu určitě stojí za to a právě studenti by tuto novinku ve velmi stresovém zkouškovém období mohli ocenit. Vždyť jaká je lepší podpora u učení než dobré jídlo, pití a vrnící kočka na klíně? Nejen že je to díky kočičkám skvělé místo pro relaxaci, ale i ceny jsou velmi příznivé a zvláště pro studenty přijatelné.

 

Text a foto: Kateřina Barešová, Pavlína Müllerová

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2