Menu

anigif

A+ A A-

Tři restaurace, ve kterých se nají vegetarián

Vegetariánů přibývá. Přesvědčit nás o tom může trh, na kterém vzniká čím dál více bezmasých restaurací. Protože kde existuje poptávka, je zákonitě i nabídka. Kam v Olomouci zajít na vegetariánský oběd? Možností je mnoho, ale důležité je ujasnit si preference. Malý exkurz po olomouckých restauracích zavádí do tří odlišných typů podniků.

Restaurace Góvinda
Restaurace nacházející se na ulici Pavelčákova, nedaleko Horního náměstí, si potenciálního zákazníka podmaní útulným interiérem, ve kterém se může zaposlouchat do indické meditativní hudby. Góvinda patří do celosvětové sítě vegetariánských restaurací, ve které se vaří podle tradiční védské kuchyně. Pro milovníky nových chutí je Góvinda jasná volba. Za pultem stojí usměvavá obsluha a otevřenými dveřmi je zákazníkovi dovoleno pozorovat vařícího kuchaře. Dvojice čekající na svou objednávku se svěřila se svou zkušeností. „Chodím sem hlavně proto, že za devadesát korun zde dostanu velké meny, ze kterého jsem se vždycky najedl. Zeleninové směsi tady bývají většinou podobné, ale občas je k tomu třeba chutney, jindy salát nebo nějaký zákusek, což jídlo ozvláštní a udělá ho odlišným,“ uvedl Boris Malý, student anglistiky.  Učitelka angličtiny Dana Holbová hodnotila podnik také pozitivně: „Já sem chodím, protože je to tady velice příjemné a jídlo je pokaždé hodně různorodé. Jde poznat, že kuchař je do vaření zapálený, zkouší různé věci a kvalitní suroviny. Je to super.“ V jednotlivých jídlech dominuje každý den vždy jiný druh zeleniny či luštěniny. Jednou je to hrách, jindy řepa, další den například cizrna a host se nají se vším všudy do sta korun.

 

McVeg
„Hladové okno“ McVeg sídlící ve Ztracené ulici je skvělou volbou pro zákazníky, kteří nemají mnoho času a nevadí jim obědvat venku za chůze. Nabídka jídla vypadá vždy podobně, ale obměňují se suroviny, ze kterých se vaří, což jídlu dodává originalitu a vždy odlišnou chuť. Zákazník si vybere z burgerů, hot dogů, z různých druhů pizzy a nově i toastů. Ceny burgerů se pohybují okolo šedesáti korun, hot dogy od dvaceti do třiceti korun, toasty stojí padesát korun. U okýnka stál mladý, sympatický pár – Martin, který se stravuje vegetariánsky, a Zuzka, která je veganka: „Chodíme sem, protože je to jedna z možností, které jsou tu v Olomouci celkem dobře rozvinuté na vegetariánskou a veganskou stravu. Stravujeme se tady každý týden a vyhovuje nám to, že si jídlo vezmeme do ruky a můžeme jít, kam chceme.“

 

Green bar

Posledním navštíveným podnikem byl Green bar nedaleko Horního náměstí. Tato restaurace se od předchozích liší tím, že si zákazník zaplatí přesně za to, kolik jídla si nabere. Ten, kdo se chystá navštívit Green bar, se může těšit na bezmasé varianty českých jídel. Škoda jen, že při vstupu do podniku má člověk pocit, že se ocitl ve školní jídelně, která působí opravdu neosobně. Studentka muzikologie Tereza Gronychová, která právě dojedla svůj oběd, je stálým návštěvníkem podniku: „Green bar jsem si vybrala, protože tady dobře vaří, a chodím sem už několik let. Opravdu mi tady chutná a nikdy jsem z jídla nebyla zklamaná. Dneska jsem měla kuskus s robi na paprice,“ dodala.  

 
Text a foto: Gabriela Vaňharová

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2