Menu

anigif

A+ A A-
Michal Horváth

Michal Horváth

Olomoucký majáles aneb univerzita pro studenty, studenti pro Olomouc

V úterý 6. května proběhl další ročník tradičního majálesu pořádaného Univerzitou Palackého. Studenti v tento slunečný den obsadili Olomouc a náležitě oslavili svůj svátek, který se letos nesl v duchu komiksu. Univerzita pojala tuto akci již klasicky nekomerčně, a proto se nikdo nemusel obávat vstupného. Hlavním záměrem bylo obohacení společenského a kulturního života jak studentů UP, tak i široké veřejnosti.

Vše vypuklo ve 13 hodin ve Zbrojnici, kde se během několika okamžiků objevily desítky superhrdinů. Nechyběl zde Superman, Thor, Badgirl, Spiderman, dokonce dorazil i univerzitní superhrdina UPman. Kdo nepřišel v maskách, mohl se vyzbrojit komiksovými bublinami, libovolně si je popsat a dotvořit podle vlastní libosti a fantazie. Celá skupina, jež čítala stovky studentů, se pak vydala v průvodu vedeném bubeníky, žongléry a dalšími artisty centrem Olomouce a na chvíli i zastavila tramvajovou dopravu. To však nikomu nevadilo. Dobrá nálada, kterou s sebou průvod nesl, vyháněla majitele a obyvatele přilehlých domů a obchodů do oken či na ulici a ti si často nadšeně a s úsměvem celý průvod fotili. „Na majálesu jsem už po několikáté, ale v průvodu jsem poprvé, je to skvělá akce, která dělá dobré jméno nejen univerzitě, ale především olomouckým studentům, a je tu spousta zajímavých lidí,“ komentovala studentka sociologie Gabriela Mičková.
Když průvod dorazil za mohutných ovací k olomoucké radnici, bylo na pódiu již vše připraveno ke korunovaci nového krále majálesu. Tím se v letošním roce stal Jaromír Švejdík, komiksový tvůrce a člen kapely Priessnitz, jenž převzal korunu z rukou svého předchůdce, prvního polistopadového rektora Univerzity Palackého Josefa Jařaba.
Nově korunovaný Jaromír Švejdík pak davům přislíbil spravedlivé kralování z Jeseníků společně se svým komiksovým hrdinou Aloisem Nebelem. Následně pak vyjádřil poctu svému kolegovi Kájovi Saudkovi, významnému českému malíři a komiksovému tvůrci, jehož výstava stále probíhá v olomouckém Muzeu umění. „Kdyby Kája Saudek byl trošku zdravej, tak by tu cenu měl dostat samozřejmě on. On je nekorunovaný král českého komiksu.“
Bezprostředně po korunovaci naložili studenti svého krále do rikši a za skandování pokřiku „ať žije král“ se všichni společně vydali na Korunní pevnůstku, kde král Jaromír I. oficiálně zahájil Olomoucký majáles. Část návštěvníků se pak rozprchla do přilehlých Bezručových sadů. Tam na všechny již čekal bohatý doprovodný program. Účastníci se mohli zapojit do spousty různých aktivit, od paintballu nebo fotbálku přes žonglování, horolezectví, školení o první pomoci až třeba k sjíždění Mlýnského potoka na raftech, vyzkoušení si populárních google glass brýlí a mnoha jiným zajímavým počinům. Nechyběly ani stánky neziskových organizací, jako jsou P-centrum, Amnesty International, Maltézská pomoc a další. U manuálně zručnějších studentů si zájemci mohli zakoupit šperky, plyšáky, brože, náušnice, tašky, obrazy, razítka, ale také něco k snědku, třeba muffiny nebo dortíky.
„Jsem studentem prvního ročníku, ale na majáles chodím každý rok, je tu super zábava a spousta dobře naladěných lidí. Určitě se chystám vyzkoušet stanoviště lanového centra, když vylezete úplně nahoru, máte k nim 30 % slevu na další návštěvu,“ uvedl pro Pačes Jan Lutera. „A je tu také mnoho krásných dívek,“ dodal s úsměvem.
Program pak pokračoval dál až do večerních hodin, v Korunní pevnůstce gradoval ve 20:30 koncertem populární skupiny Tata Bojs, která je již na české scéně opravdovou stálicí. Souběžně koncertoval v Jazz Tibet Clubu mladý klavírista Nat Osborn se svou kapelou – ti neváhali a přijeli podpořit Olomoucký majáles až z dalekého New Yorku. Ve Zbrojnici majáles skončil zcela v duchu ústředního tématu promítáním komiksového filmu Kick-Ass od 21:00.
Dlouhé přípravy se rozhodně vyplatily a sklidily své ovoce. Majáles proběhl opravdu ve velkém stylu, každý z návštěvníků si musel z široké nabídky vybrat to svoje a nikdo zcela jistě nelituje přítomnosti na této velkolepé studentské akci. Nezbývá tedy než poděkovat všem, kteří se na letošním festivalu dobré nálady podíleli ať už organizací, nebo svou účastí. Laťka byla posunuta velmi vysoko a v následujících letech bude co překonávat. Nezbývá než se těšit, tak zase za rok na shledanou.

Hospodský kvíz. Pro ty, co rádi pivo i znalostní soutěže

Pro milovníky kvízů a hadánek, kteří se rádi pobaví s partou podobně naladěných lidí, vznikla v Olomouci nová příležitost, jak si zpestřit všední večer. Znalosti a kulturní přehled lze zužitkovat v hospůdkách U Magora nebo U Tygra a třeba ještě něco vyhrát. Ano, také o tom je hospodský kvíz. Ve středu 26. února od 19:30 u Magora na olomouckém Dolním náměstí (bývalá hospoda Sklep) proběhlo již druhé kolo této stále populárnější soutěže. Těšilo se opět hojné návštěvnosti a vzhledem k velkému úspěchu a zpětné vazbě účastníků určitě nebude poslední.

paces-13-04Kde se kvíz vzal?

První hospodské kvízy sahají až do začátku 70. let minulého století a za jejich předchůdkyni je považována úspěšná kanadská stolní hra Trivial Pursuit. Organizátor akce Tomáš Hloušek převzal tento nápad z Velké Británie, kde je hospodský kvíz rozšířen už nějakou řádku let, celou záležitost však pojal po svém a dal jí novou, osobitou tvář.
U nás se tato zábava začala objevovat až v několika posledních letech, především pak v Brně, které je známo širokou studentskou základnou. Postupně se však její organizátoři snažili proniknout i do dalších měst, jako je Blansko a v posledních měsících i Prostějov, Přerov a samozřejmě Olomouc. „Naším cílem je rozšířit akci do všech okresních měst v republice a dostat hospodský kvíz na vyšší celorepublikovou úroveň,“ řekl moderátor akce Daniel Langer.

Pravidla a otázky

Účastníci společně se svými přáteli sestaví tým v počtu jednoho až osmi členů. Víc hlav víc ví, ale kdo si věří, může hrát třeba jen sám za sebe.
„Autorem otázek je Tomáš Hloušek, chodí na pár hodin do lesa, kde relaxuje a přemýšlí nad nimi. Vymyslí kvíz a na celý týden ho rozešle do všech hospod, každá z nich má stejné podmínky, a když kvíz obejde všechny hospody, uděláme tabulku s nejúspěšnějšími týmy a dále je vyhodnocujeme. Účastníci se tedy mohou porovnat i se soutěžícími z jiných měst,“ vysvětluje Langer. Kvíz obsahuje 55 otázek na témata ze všech možných okruhů, na které jen člověk může pomyslet. „Konkrétně je rozdělen do pěti kol po dvou oblastech a v každé z nich je pak 5 otázek a jedna bonusová, tipovací. Celkem tedy 11 otázek v každém kole,“ dodal Langer.
V kvízu se tak objevily otázky například z německé filozofie, hudební scény (od rocku přes hiphop až po vážnou hudbu), první pomoci, olympijských her, zeměpisu, internetu, ale také spousta jiných témat z každodenního života, aktuálních nebo historických událostí.
Odpovědi píší soutěžící se svým týmem na papír, který dostanou před začátkem kvízu. Během soutěže moderátor vyhlašuje průběžné pořadí a zúčastnění mohou sledovat, jak se mění jejich umístění. Tým, který během hospodského kvízu nasbírá nejvíce správných odpovědí, se samozřejmě může těšit na tekutou výhru, jak už bývá u hospodské zábavy dobrým zvykem. Ale ani ostatní nemusí zoufat, součástí kvízu je totiž také bonusová 56. otázka o rundu panáků na účet podniku.
A co na to účinkující? „Na kvízu jsme poprvé a atmosféra se nám zdá super, stejně jako moderátor. Některé z otázek jsme hádali, jiné jsme věděli. Některé bychom naopak vědět měli, ale nevíme, naštěstí však nedošlo na žádnou jadernou fyziku, ale možná to ještě přijde,“ vtipkovala studentka anglické filologie Aneta. „A určitě se plánujeme znovu zúčastnit,“ dodal její kamarád Honza.

Jak se o kvízu dozvím, stojí to něco?

Na hospodský kvíz se není třeba nikde hlásit či registrovat. Kdo má zájem, přijde a hraje.
Důležité je však sledovat facebook, kde organizátoři každou akci formou události vždy předem a včas oznámí.
K dispozici jsou také oficiální stránky www.hospodskykviz.cz.
Zápisné za každého soutěžícího činí 30 Kč. Peníze se vybírají symbolicky do půllitru, který nechá moderátor kolovat po všech stolech.

Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2