Menu

anigif

A+ A A-
Lenka Pořízková

Lenka Pořízková

URL internetové stránky:

Stop stopování ?

Jsem už ve věku, kdy mohu směle napsat – „za mých mladých let…“. Tedy za mých mladých let – se silnice stopaři jenom hemžily. Křižovat vlasti české s batohem na zádech a palcem pozdviženým proti proudu automobilů patřilo přímo ke studentskému bontonu. Ušetřit za vlak s vidinou investice do „něčeho užitečného“ a pak obnos stejně propít v hospodě. Vzpomínám s nostalgií na tu dobu – byli jsme lehkomyslní, ale nebáli jsme se. Co se to stalo s naší společností, že krajnice výpadovek v univerzitních městech osiřely? Zbohatli jsme, nebo jsme dostali strach? Nebo jenom stopování přestalo být „in“? Ani přes úbytek vyznavačů tohoto „sportu“ ale nemůžeme říci, že by zahynul úplně. O tom, co znamená autostop pro dnešní studenty, o nových trendech i osvědčených „fintách“ se (mezi jiným) dočtete v tomto čísle Pačesu.

Kolegové vzdají hold významnému lingvistovi

Prof. Miroslav Komárek je jednou z ikon české jazykovědné bohemistiky. Na olomoucké bohemistice ovlivnil celé řady svých kolegů i studentů, má desítky žáků a následovníků, inspiroval mnohé moderní studie z české jazykovědy. Stál mj. u zrodu fenomenální akademické Mluvnice češtiny, do jejíhož druhého dílu věnovaného morfologii významnou měrou přispěl. Právě této personě je věnováno setkání studentů a pedagogů, na němž budou diskutovat otázky moderní lingvistiky, zejména strukturálně založené. Akce je součástí projektu ESF Inovace bohemistiky v mezioborových kontextech a proběhne 6. 3. 2013 od 9:00 na Katedře bohemi stiky FF UP.

Textologické kolokvium za účasti expertů z Prahy

Textologie na katedře bohemistiky vzkvétá. A to mj. i zásluhou odborníků z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd, kteří vstoupili do partnerství se svými olomouckými kolegy díky projektu ESF Inovace bohemistiky v mezioborových kontextech. Na půdě olomoucké univerzity se podílejí na vedení textologických seminářů, pracují se studenty na odborných projektech a konzultují diplomové práce. Sondou do činnosti textologů jsou mj. pravidelná kolokvia, na nichž veřejně diskutují problémy související s aktuálními projekty – tvorbou autorských slovníků, přípravou edic korespondence apod. Jedno takové setkání proběhne velmi brzy – 26. listopadu od 11:30 na Katedře bohemistiky FF UP.

Studenti se budou učit dělat elektronické knihy

Studium bohemistiky v Olomouci to nejsou jen teorie a dějiny literatury nebo pilování české gramatiky; zdejší studenti nakladatelské specializace se už několik let úspěšně učí připravovat k vydání knihy – a to nejen tištěné. Boom elektronických publikací přiměl zdejší pedagogy, aby se zaměřili i na tuto oblast. Poslední tři roky se tedy snaží zohlednit ve výuce i e-knihy jako specifický nakladatelský produkt. A nejde zdaleka jen o redigování rukopisů nebo korektury. Absolventi editorství budou nyní umět e-knihy ve formátu ePub nebo Mobi i sami připravit. Poslouží jim k tomu série workshopů, které na Katedře bohemistiky povede zkušený lektor – grafik a programátor. Nejbližší víkendový workshop zaměřený na generování ePubu z grafických sazečských programů a následnou úpravu HTML proběhne 23.–24. listopadu 2013.3

Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2