Menu

anigif

A+ A A-

Vítězem Tour de Pubs je Black Stuff

Když přijde do Olomouce studovat milovník piva, může se dočkat nepříjemného překvapení. Město sice netrpí nedostatkem hospod, pivo v řadě z nich ale chutí mírně řečeno nevyniká a vinárny jsou drtivou konkurencí. Náš test by měl pomoci najít podnik, kde pivo stojí za to. Vybraly jsme šest podniků, z nichž polovina patří k „lepším“ a druhá se řadí do „třetí či čtvrté cenové“. Aby porovnání bylo spravedlivé, navštívily jsme je během jednoho večera.

17:30 The Black Stuff Irish Pub

Naší Tour jsme započaly v irské hospodě, která se nachází na třídě 1. máje. Obklopilo nás útulné prostředí s křesílky, do kterých jsme se mohly pohodlně zabořit. Na výběr mají osm točených piv, mezi kterými jsou zastoupeny dvě české značky. Daly jsme si Hoegaarden za 48 Kč v hranaté sklenici, ke kterému jsme dostaly podtácek ve stejném tvaru, a Guinness za 60 Kč s typickou chutí praženého sladu a hustou pěnou, která vydržela až na dno. Jediné, co na pivě scházelo, byl irský trojlístek, který měl být umístěn na pěně.
Nápojový lístek nabízí velké množství lahvových piv s popisky, které jsou navíc rozdělené podle zemí původu. Pro nepivaře mají velký výběr whisky, rumů, vína, míchají tu i koktejly. Celou hospodu lemovaly vitríny s alkoholem, atmosféru tradiční irské hospody dokreslovala stylová hudba. Vhodná pro kuřáky i nekuřáky. Ideální na posezení s menší skupinou lidí. Vyšší ceny odpovídaly kvalitě.

19:30 Café Meex Bar

Chvíli trvalo, než jsme podnik vůbec objevily, a přitom se nachází přímo na Horním náměstí. I přes jeho výhodnou pozici ale byly obsazeny jenom tři stolky. Z točených piv nabízejí pouze Heineken. Daly jsme si malé pivo za 33 Kč, které však chuťově nestálo za nic. Nápojový lístek obsahoval lahvovou Coronu a Plzeň, ostatní piva z nabídky neměli. Ani interiér nás nenadchnul. Rádoby moderní styl, který však připomínal spíše vstup na diskotéku, podobná hudba se linula i z rádia nad námi. Všemu vévodil Predátor v životní velikosti umístěný na baru. Pozitivně hodnotíme obsluhu, která naší útratu hodnotila slovy: „To je strašná cena za malý pivo, co? Za to byste jinde měly velký.“ Kuřácký bar s poměrně vysokými cenami, nešly bychom do něho ani na kafe s kámoškou.

20:30 Vertigo

Snad každý student už někdy byl v Univerzitní ulici, kde se nachází Vertigo, ať už na akci, nebo jenom posedět s kamarády u pivka. O oblíbenosti podniku svědčí, že když jsme sem vešly, bylo plno. Obsadily jsme místa u baru a objednaly si kvasnicové pivo za 24 Kč, které bylo hutné, ale velmi chutné, a limetkové pivo za 23 Kč osvěžující a lehké chuti. Vertigo je typické svým undergroundovým prostředím, kterému dominuje kombinace červeno-černé barvy s kresbami na stěnách po celém lokále. Posedět můžete u masivních dřevěných stolů, při popíjení piva si můžete zahrát fotbálek. Další výhodou jsou nízké ceny. V celém klubu je kouření povoleno. Při nadměrné konzumaci piva mohou představovat schody ven z podniku nemalý problém. S politováním jsme však zjistily, že se na záchodech už nevyskytují legendární nápisy.

22:00 Svatováclavský pivovar

Posledním „lepším“ podnikem na naší cestě byl Svatováclavský pivovar v ulici Mariánská. Bylo narváno, sedly jsme si až na druhý pokus. Jak se na pivovar sluší, mají výběr ze sedmi originálních druhů kvasnicových piv. Ochutnaly jsme Černé pivo pana Bruna 13° za 31 Kč, které mělo lahodnou chuť a trvanlivou tmavou pěnu a Višňové pivo 13° za 32 Kč, které je podáváno s višní ve sklenici, úžasně voní a má plnou ovocnou chuť. Nápojový lístek nabízí i možnost dát si tuplák nebo si vybrat, jestli chcete řezané pivo dvoubarevné, či smíchané. Vše je za přijatelné ceny. Pivovar je nekuřácký, láká na domácí kuchyni a potěší svým příjemným prostředím, kterému vévodí funkční měděná varna. Velkým plusem byla milá a rychlá obsluha. Podnik se nedá označit za studentský, je ale výborným místem na posezení s rodinou či přáteli.

23:30 Ponorka (Hospoda U Musea)

Do vyhlášeného undergroundového podniku Ponorka na třídě 1. máje jsme do­razily těsně před zavíračkou. Prošly jsme dveřmi, které vypadají skutečně jako vchod do ponorky, a výčepní automaticky předpokládala, že chceme dvě piva. Bez ptaní jsme dostaly na stůl Staropramen 10°, který ovšem vůbec nechutnal špatně a stál 24 Kč. Podnik je mezi studenty oblíbený pro svou charakteristickou atmosféru, můžete zde dokonce potkat i hráče na akordeon a housle, jak se poštěstilo nám. Charakteristický je ovšem i zápach, který si ze zakouřeného prostředí odnesete na svém oblečení. Když to nebude vyloženě akutní, doporučujeme vyhnout se místním toaletám, protože to je teprve ten pravý underground. Vzhledem sice Ponorka patří mezi podniky čtvrté cenové se vším všudy, nedá se jí ale upřít výjimečnost. A je levná.

01:00 Pivnice Doga

Doga je oblíbená studentská destinace, obzvlášť díky vhodnému umístění v ulici Šmeralova v komplexu vysokoškolských kolejí. Vybraly jsme ji jako velké finále naší cesty, bohužel se ukázalo, že stihnout šest hospod během jednoho večera bylo nad naše síly, a my tak o hodinu prošvihly zavíračku. Ze zkušeností ale víme, že podnik nabízí ucházející prostředí za nízké ceny. Hlavní místnost je kuřácká, ale je zde i nekuřácký salónek. Navíc si u piva můžete zahrát kulečník, fotbálek nebo šipky. Nechybí ani jukebox. Nabídka piva je klasická (Gambrinus, Plzeň, Páter, Rychtář), každý si přijde na své a moc hluboko do kapsy sahat nemusí. V hospodě se vaří, a navíc nabízí i vlastní pizzu. Z vybraných levnějších podniků má rozhodně nejlepší toalety, na druhou stranu obsluha tu bývá často dost pomalá.

Martina: Pro mne na plné čáře vyhrál podnik Black Stuff, který si mě získal do detailu promyšleným prostředím, milou obsluhou a výborným pivem značky Guin­ness. Naprosto opačné pocity jsem si odnesla z Café Meex Baru, který mě zklamal snad úplně ve všem.
Radka: Vítězem mezi podniky je pro mě jednoznačně Black Stuff, tam není škoda za kvalitu připlatit. Největší sympatie mých chuťových buněk si získalo Višňové pivo ze Svatováclavského pivovaru, je to rozhodně nejlepší ovocné pivo, co jsem kdy pila. A největší propadák večera? Meex, prostředím, pivem a cenou. 

Martina Kalousová, Radka Kučerová

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2