Logo
Vytisknout tuto stránku

Punč byl “bezpečně” horký. Lidé se ho nebáli

foto: Markéta Dosoudilová  a Martina Navrátilová foto: Markéta Dosoudilová a Martina Navrátilová

Co dostanete, když do Olomouce přijde zima? Chuť na punč. Zasněžené olomoucké Horní náměstí plné stánků s voňavými punči je zkrátka neodolatelné. Otázkou však bylo, zda budou lidé popíjet svařené víno s ovocem a panákem alkoholu stejně klidně jako předchozí roky, a jak na tom budou po methanolové kauze s prodejem stánkaři. To vše jsme sledovaly od půlky listopadu do konce prosince.

V půlce listopadu na náměstí stojí teprve pár stánků, u kterých však i přes obavy spojené se slovem methanol čekají na svůj punč řady otužilců. Většina z nich opatrně usrkává Cherry punč s griotkou. Dvě starší dámy se smějí a říkají: „Víte, my si punč dáváme každoročně jenom s griotkou, oslepnutí se proto bát vůbec nemusíme.“ Mladá slečna vedle striktně prohlašuje, že punč s rumem by si určitě nedala. Najdou se však i tací, kterým je to jedno a jdou i do punče s dvojitým panákem rumu. Stánkaři na lidech vidí určité obavy, výjimkou není ani dotaz na rodný list k tvrdému alkoholu. U stánku s punčem Opera je často fronta. Když se dostaneme na řadu, milá prodavačka se s námi začne hned bavit. „To víte, že se lidi ptají, odkud alkohol máme. Někteří chtějí vidět i kolek. Denně se zeptá nejméně 20 lidí, ale myslím, že už se ptají spíš s humorem.“ Na tržbách ale údajně obavy z pančovaného alkoholu vidět nejsou.

Rozsvícení stromku a nekonečné fronty na punč

Je sobota a na náměstí se rozsvěcuje vánoční stromek. Tato akce už roky láká nejen „olomoučáky“, kteří si rádi dají nejeden punč. Jenže pozor! Na tento den je potřeba vyzbrojit se nemalou dávkou klidu a trpělivosti. Náměstí každoročně praská ve švech, fronty na punč jsou šíleně dlouhé a půlhodinka čekání je naprosto normální. Atmosféra je však nezapomenutelná. „Do Olomouce jezdíme už třetí rok, od té doby co jsem tu začala dálkově studovat. I když znám punče v Brně i Praze, Olomouci se prostě nic nevyrovná,“ říká Monika Stolaríková z Babic. Klára Marešová se v Olomouci narodila a tuto sobotu se náměstí raději vyhýbá. „Je to strašné, tolik lidí, nic nevidíte, jen se tlačíte.“

Na začátku prosince je po strachu

Punčová sezona už jede v plném proudu a náměstí přímo praská… S rumem, s vodkou, s griotkou, nebo s absinthem – je to jedno. Po několika kontrolách a televizním prohlášení, že všechny stánky v Olomouci mají nezávadný alkohol, a se svítícím stromečkem nad hlavou, už lidé pijí cokoli, na co se nemusí dlouho čekat. Někteří mají taktiku ověřeného stánku či prodejce – pokud neoslepli po punči z minulého týdne, nehrozí to ani dnes. „Hodně mě překvapila kvalita punčů ve vinárnách. Tam opravdu cítím víno, zatímco ve stáncích cítím jen ovocné cosi,“ říká studentka Monika Netopilová.

Vrchol punčového období? Polovina prosince

Poslední týden před Vánoci byli na náměstí snad úplně všichni a už od ranních hodin bylo beznadějně plné. Na poslední chvíli se doháněly nákupy, zvonilo se na zvoneček a taky pilo. Po počátečních obavách jako by se slehla zem. Dokládá to i názor doktora Faltýnka z FF. „Z hlediska methanolu a punče mohu nabídnout laické stanovisko. Vycházím jen ze své zkušenosti s pálením slivovice. Methanol se vypařuje již při cca 65°C, z dostatečně horkého punče se bude tedy jistě vypařovat. Bezpečný přístup k pití punče je proto nechat jej i s přidaným alkoholem projít varem.“

Na Silvestra už lákalo tvrdší pití

O Vánocích a Silvestru zájem o punč uvadal. V pátek 28. 12. zmizely z Olomouce dřevěné stánky. Na náměstí zůstaly pouze čtyři s punčem a kluziště. Lidí už značně ubývá. „Vyrazily jsme s kamarádkami jako každý víkend. Máme takovou prosincovou tradici. Náměstí je už poloprázdné, většina lidí je asi na horách nebo u rodiny,“ říká olomoucká rodačka Zuzana Žouželková.
Znovu se náměstí naplnilo až na Silvestra. Oficiální program začal v šest hodin malým ohňostrojem pro děti. Od osmi hodin se na pódiu střídaly skupiny, které až do půl dvanácté bavily davy lidí. Punče však o Silvestru moc netáhly. „Většina lidí má vlastní alkohol, bouchají se šampáňa. Abych řekla pravdu, dnes jsem stánky ani nevnímala,“ řekla studentka Lucie Černá.
I přes počáteční obavy se ukázalo, že methanolová aféra neměla na jedinečnou atmosféru olomoucké punčové tradice skoro žádný vliv.

text: Markéta Dosoudilová a Martina Navrátilová

© 2012 karkulin.net