Menu

anigif

A+ A A-

Test olomouckých minipivovarů. Pačes vybral Měšťanský

foto: Michal Horváth, Vojtěch Lakomý foto: Michal Horváth, Vojtěch Lakomý

Češi jsou známí svou nezkrotnou láskou k pivu. Vytvořit však z chmele nápoj, který pohladí na duši a zažene i tu největší žízeň, je umění. Poctivých domácích pivovarů, kde zákazník dostane za dobrý peníz ještě lepší pochutinu a platí s potěšením, není nadbytek. Vydali jsme se proto po olomouckých minipivovarech a zjišťovali jsme, jak je na tom pivo, které se tady uvaří a vypije.

Svatováclavský pivovar ***

Pivnice se nachází v Mariánské ulici. Prostorný interiér se středověkými doplňky a rytířem, který hlídá výčep, působí na první pohled příjemně a je tu skutečně z čeho vybírat. Lístek nabízí šest druhů piva od 10° přes 11°, 12°, 13° až po stále populárnější „višňovou třináctku“. Zpestřením je 13° Speciál, který se v nabídce mění v nepravidelných intervalech. Při troše štěstí tak můžete narazit na pivo kávové, grepové nebo čokoládové. Obsluha a výčepní zde odvádí svou práci velmi dobře a rychle. Pivo se čepuje do stylových půllitrů.
Ochutnali jsme:
Svatováclavská 12° ***
Docela originální nahořklá chuť a plná barva. Spíše ale než k obědu by se toto pivo hodilo ke klobásce nebo topince, výrazná hořkost je ideální k uhašení žízně po pikantnějších jídlech. Zájemcům o plátek citronu pro zjemnění chuti by příjemná obsluha jistě vyšla vstříc.
Čokoládová 13° Speciál ***
Tmavé pivo s charakteristickou vůní čokolády. Má poněkud silnější říz, a i když je jeho hořkost utopená v čokoládové chuti, není to vůbec na škodu. Hodí se jako „sladká tečka na závěr“ a ocení ho jistě nejen ženy.

Minipivovar Moritz **

Moritz patří v Olomouci mezi nejstarší podniky svého druhu. Leží v Nešverově ulici naproti Terezské bráně a v létě je proslulý i svou rozlehlou zahrádkou, kde si lze vychutnat nefiltrované pivo přímo z tanku. Snaha obléci interiér do prvorepublikového kabátu ale vyznívá spíše směšně a zastarale, než aby něčím upoutala. Hospůdka působí stísněně, obsluha svou vstřícností a profesionalitou také nenadchla a zklamání završil prachbídný lístek o pouhých třech druzích piva neoslnivé chuti. Konečný výsledek nezachránily ani keramické podtácky a půllitry s vyrytým logem.
Ochutnali jsme:
12° Moritz *
Tak to by tedy opravdu nešlo! Toto pivo může chutnat snad jen umírajícímu žízní. Nejlépe jej lze popsat slovním spojením nemastné – neslané. Pivo mělo velmi světlou nažloutlou barvu, bylo vodové a zcela bez chuti. Se zavázanýma očima by si pivař nebyl jistý, jaký nápoj vlastně pije.
11° polotmavé *
Podobně jako 12stupňové. Půlku korbelu jako by tvořila voda, v tomto případě ale tmavší. Právě tmavost mírně pozitivně působí i na chuť piva. Díky ní není tak vodové a v nouzi ho lze doporučit jako nejmenší zlo. Nasládlou chuť uvítají spíše dámy.

Měšťanský pivovar *****

Podnik v Riegrově ulici je z uvedených nejmladší, jeho konkurenti by se od něj však mohli lecčemu přiučit. Majitelé si dali záležet i na těch nejmenších detailech. Ať už se jedná o velmi nápadité vytapetování zdí, vhodné využití prostoru, příjemnou obsluhu, výběr pivního skla a podtácků nebo pohodlné polstrování židlí k sezení. Mysleli zde i na ty nejmenší a ve vyvýšené části pivovaru vybudovali dětský koutek. Rodiče si mohou vybrat z mnoha druhů nefiltrovaného a nepasterizovaného piva – Měšťanskou 10° , 12° a 13°, také piva řezaná, tmavá, pšeničná či višňová. Při troše štěstí se dá narazit na fíkový speciál, který se na čepu střídá společně s kávovým, banánovým nebo borůvkovým pivem.
Ochutnali jsme:
Měšťanská 12° *****
Tak tohle je něco! Světlý ležák plzeňského typu chutná a vypadá jednoduše jako poctivé české pivo. Barva je zlatě hnědá, chuť velmi výrazná a plná. Hodí se snad ke všemu, ale nejlepší je samotné. Pije se pomalu a zákazník si užije každý doušek.
Měšťanská Pšenice 13° *****
Jen velmi těžko se dá najít výtka. Nádherná barva a vůně, která láká každého žíznivého tvora, je doplněná plátkem citronu na zjemnění pšeničné chuti piva. Mírnou hořkost a osvěžující chuť ocení zejména ženy. Toto pivo je ideální konzumovat během horkých letních měsíců. Jen tak si sednout, odpočívat a vychutnávat si každý doušek.

Michal Horváth, Vojtěch Lakomý

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2