Menu

anigif

A+ A A-
Helena Bendová

Helena Bendová

Noční život bez fasfoodu ... by byl jako párek bez hořčice

Takzvaná hladová okna jsou dnes nezbytnou součástí nejen městského koloritu, ale i studentského života. Málokdo ještě pamatuje doby, kdy ve stotisícových metropolích obsluhovala noční kolemjdoucí jediná večerka, v níž nevrlá prodavačka po celodenní směně nekompromisně zabouchla okénko pět minut před desátou. Z čeho si lze vybírat v noci v centru Olomouce?

V některých městech je provoz hladových oken omezen úředními vyhláškami – například mezi 22.00 a 6.00 je dodržování nočního klidu nadřazeno kručícímu žaludku. Noční klid samozřejmě platí i v Olomouci, omezuje ale především letní restaurační zahrádky. Provozování hladových oken se obvykle povoluje těm, kteří dodržují pravidla a nejsou s nimi potíže. V některých lokalitách totiž byly zkušenosti s nočními výdejnami jídla srovnatelné s výtržnictvím provázejícím diskotéky a noční kluby – srocovaly se kolem nich „pochybné existence“, prodával se tu alkohol mládeži. Zdá se, že hladová okna mohou rozdělovat společnost na ty, kdo chtějí v noci v klidu spát, a na ty, kdo ocení cestou z flámu nad ránem přísun rychlých kalorií.
„Bez hladového okna bych nepřežila ani týden,“ směje se půl hodiny před půlnocí Eva, studentka filozofie, u Gyrosu v Riegrově ulici a snaží se vtlačit padající kus kebabu zpět do housky. Očividně v tom má praxi. „Já se jinak snažím jíst docela zdravě, ale všechna předsevzetí jsou k ničemu, když jste v noci venku a máte hlad. A to se mi stává dost často,“ připouští. Podle ní by mnoho studentů uvítalo i pestřejší výběr nočních jídel včetně těch – řekněme – dietnějších. S tím naopak nesouhlasí její přítel Roman: „Je to takový noční folklór, zakázané ovoce, všechny ty přepálené tuky... Neumím si představit, že po sedmi pivech a třech panácích bude mít někdo chuť na salát.“
Sortiment hladových oken se však přeci jen rok od roku rozšiřuje. Zatímco dříve jste si mohli vybrat mezi hamburgrem na dva způsoby – bez zelí a se zelím – a párkem v rohlíku, přibývají dnes především jídla zahraničního původu: italská pizza (s americkým těstem, které nad ránem lépe zasytí), thajské nudle od vietnamského prodavače v okně olemovaném čínskými znaky, no a pochopitelně „šlágr“ posledních let – gyros. Pokud je vyroben z „halal“ masa, ocení jej mj. muslimové, neboť ti se mletému vepřovému vyhýbají obloukem. Těžko říci, zda by jejich postoj k hamburgerům zvrátily aktuální zprávy o podílu koniny. Zejména v Brně se rozmohl i balkánský burek (listové těsto plněné masem, zelím, sýrem či jinými pochutinami).
V některých městech se stává jedno z tamních hladových oken „vyhlášeným“, tedy jakousi místní legendou, zejména pokud nabízí netradiční sortiment, např. spojený s daným regionem. To pak ocení kromě turistů i studenti, zvláště když přijíždějí z opačných koutů republiky. Kdo by pro jednou nevyměnil rád obyčejný cheeseburger za „tvargle v hósce“. Jenže to v Olomouci ještě nikoho z fastfoodových podnikatelů nenapadlo.
A jak si nakonec vybrat to správné místo, kde dostanete za cenu přiměřeně nízkou kvalitu neobyčejně vysokou? „V centru je hladových oken několik, takže nemusíte vzít zavděk hned prvním, na které narazíte. Já osobně se kromě sortimentu dívám např. i na délku fronty, protože kde se dobře vaří, tam se srocují davy,“ uvažuje Roman. Že na tom bude kus pravdy, dosvědčuje mj. osaměle vyhlížející okno Phoenixu s nápisem „Rychlé občerstvení“, který se rýsuje na oprýskané výloze s motivem zelí a rajčat. Obsluhu musíte přivolat zvonkem. Naproti tomu před Gyrosem v Riegrově ulici to evidentně v noci žije. Prodavač Enis z Makedonie je v bílém plášti a nestačí ani okrajovat maso, je skoro půlnoc a zákazníci se stále trousí z náměstí i okolních uliček. „V noci je větší nával než ve dne, hlavně o víkendu, když chodí lidi z diskoték. V Makedonii máme taky gyros, ale tady v Česku jsou lidé zvyklí být v noci venku, takže se i víc prodává.“ Tajemství úspěchu je podle něj v čerstvých surovinách. „Maso si sami nakládáme, kořeníme a briošky sami pečeme,“ tvrdí. Manželé Hanka a Miloš souhlasně pokyvují hlavami: „Chodíme vždycky sem, protože tu mají dobrý gyros, křupavé housky a otevřeno do tří do rána.“ McDonald za rohem za chvíli zavírá a už teď zeje prázdnotou, přestože na rozdíl od hladových oken nabízí možnost posezení. Zdá se, že „noční živly“ jsou konzumenty poměrně vybíravými a že není fastfood jako fastfood.
Co do kvantity se ovšem Olomouc s jinými univerzitními městy měřit nemůže. Zatímco Praha má svou šňůru nočních stánků na Václavském náměstí, Ostrava vyhlášené grily na Stodolní a Brno fastfoodovou zónu naproti nádraží, v Olomouci musí náhodný noční chodec přesně vědět, kam za svým kalorickým hříchem zamířit. Malá nebo téměř žádná konkurence tak invenčnosti prodejců příliš neprospívá.

Gyros v Riegrově ulici ****
Čisté prostředí, čerstvé potraviny, milá obsluha, dlouhá otvírací doba. Otevřeno do 3.00.
Gyros v briošce 55 Kč, Hamburger 40, Smažený sýr 40 Kč, Párek v rohlíku 12 Kč


Fénix vedle Divadla hudby směrem ke Koruně **
Nevábné prostředí, prefabrikované výrobky, obsluha na zavolání. Otevřeno do 6.00.
King Hot dog 30 Kč, Cheesburger 42 Kč, Drůbeží hamburger 37 Kč, Smažený sýr v bulce 42 Kč


Nonstop bar vedle pizzerie Morgan, naproti zastávce Okresní soud ***
Pouze studená jídla, ale nonstop otevřeno.
Otevřeno nonstop.
Sendviče 39/49 Kč, Ciabata 55 Kč

Mc Donald na Horním náměstí **
Možnost posezení, širší sortiment, neosobní prostředí.
Otevřeno do 23.00 (24.00)
Hamburger 20 Kč, Cheesburger 25 Kč a mnoho různých menu 

Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2