Menu

anigif

A+ A A-
Adéla Secká

Adéla Secká

„Noc v knihovně se vydařila a chceme ji opakovat,“ říká organizátor Jindřich Juráš

V noci z 1. na 2. dubna se uskutečnila první možnost přespání mezi štosy knih, kterou pořádala univerzitní knihovna pod názvem Noc v knihovně – Ostrov Zbrojnice. Komu se jen tak poštěstí ustlat si v knihovně? Čtyřiadvaceti studentům se to podařilo a náramně si to užili. Na otázky o průběhu a budoucnosti Noci v knihovně nám za organizátory odpověděl zaměstnanec knihovny Jindřich Juráš.

Proč jste pořádali Noc v knihovně?
Napadlo to kolegu Jiřího Škrobáka, který dříve pracoval v knihovně v Hodoníně. Tam organizovali podobné přespávání, např. Noc s Andersenem, a tak ho napadlo, že by bylo fajn vyzkoušet něco takového i na univerzitní půdě.
Jaký byl program a průběh večera?
Celé jsme to pojali v duchu pirátských dobrodružných příběhů. V podstatě se jednalo o hledání pokladů. Připravili jsme asi 8 nebo 9 soutěží, studenty jsme rozdělili do čtyř družstev a oni v těchto družstvech plnili různé úkoly. Knihovna se zavřela ve 22:00, ale v tu chvíli se samozřejmě nedalo očekávat, že bychom šli spát. Plněním úkolů účastníci získávali různá znamení, která je později vedla k nalezení onoho pokladu.Byl sice jen symbolický, účastníci se ale pobavili a o tom nám šlo nejvíce. Večerku jsme stanovili na druhou hodinu ranní a vstávalo se v 5:45, což bylo trošku kruté.
Zvládli jste vše podle plánů, nebo se vyskytly nějaké komplikace?
Vše jsme zvládli tak, jak jsme si naplánovali. Žádný problém nebyl.
Co se podle vás nejvíce líbilo těm, kteří zde přespávali?
Nejvíce si účastníci užili to, že mohli po knihovně pobíhat a hlasitě křičet. Celý večer probíhal v uvolněné a přátelské atmosféře.
A vy, pořadatelé, jste byli s akcí spokojení?
Rozhodně byli. Navíc jsme sami viděli, že všichni zúčastnění se baví. Každý z nich dostal takový minidotazník se zpětnou vazbou, kde nás víceméně vychválili. Nějaké nápady by bylo potřeba vyladit, protože přeci jen to bylo i pro nás poprvé, ale celkově akce dopadla výborně.
Dostali jste nějaké ohlasy i od ostatních studentů?
Ano a mnohé z nich mrzelo, že se nemohli zúčastnit. Počet přespávajících byl omezený a zájem studentů opravdu velký. Takže to byl takový nejčastější stesk.
Chcete do budoucna Noc v knihovně opakovat?
Asi ano. Čekali jsme právě na to, jak akce dopadne, a podle všeho se vydařila. Myslíme si, že by z toho mohla být pěkná tradice, přespávat zde alespoň jednou ročně, možná jednou za semestr, uvidíme.
Budete chtít příště něco vylepšovat?
Jak jsem se zmiňoval o soutěžích, chtělo by to je ještě trošku zlepšit. Měli jsme například soutěž v hádankách a zařadili jsme ji po půlnoci. Studenti už byli ale unavení, takže nám pro příště doporučili, abychom ji zařadili do programu dříve.
Co dalšího zajímavého se v dohledné době odehraje v knihovně?
Brzy se uskuteční večerní čtení, které ve Zbrojnici pořádáme pravidelně.

Cesta do nebe vede kolem čajové konvice…

Za příjemné a klidné místo pro relaxaci se už dlouho považují čajovny. Je tomu tak skutečně? Vydali jsme se do těch olomouckých a opravdu, alespoň na chvíli jsme se z šedivých městských ulic přenesli do dalekých orientálních zemí pohádek Tisíce a jedné noci…

Na čajovou zmrzlinu do Dobré

Dobrá čajovna se nachází v uličce Havelkova poblíž Blažejského náměstí již od roku 2004. Není velká, ale o to útulnější. Prodávají se tu rozličné sypané čaje, je možné si zapůjčit stolní hru nebo knížku. K posezení slouží ratanové stolky, větší prostor ale zabírá pódium s nízkými stolečky a polštářky, vše s nádechem orientální atmosféry. Prostorem se line uklidňující hudba, která nikterak neruší od rozjímání. Obsluha je velmi ochotná a ráda poradí s výběrem z opravdu pestré nabídky. Ta zahrnuje nejen čaje černé, zelené či bílé, ale také modrozelené a červené či nápoje nečajového původu. Dobrá čajovna jako jediná v Olomouci připravuje Matcha zmrzlinu, která svou příchutí zeleného čaje ohromí snad každého. Nechybí tu ani možnost zakouřit si vodní dýmku s kvalitním tabákem. Prázdný žaludek pomůže utišit kuskus, arabský Baba Ghanouge a další speciality. Celkový dojem z čajovny hodnotíme známkou 2.

Za kvalitním čajem do podzemí

V sousední Kateřinské ulici ve sklepních prostorách jsme objevili čajovnu Assamica. Oproti Dobré čajovně je rozlehlejší, ale také rušnější. Hosté si mohou vybrat mezi posezením v boxech s tlumeným světlem, které poskytují soukromí, nebo u ratanových stolků. Interiér je laděn do marockého stylu. Assamica nabízí velmi kvalitní, chutné a silné čaje podáváné v keramických či hliníkových konvičkách. Kromě klasických čistých čajů můžete ochutnat i domácí čajové směsi nebo zahnat hlad arabskými specialitami, milovníkům dýmek pak čajovna poskytne opravdu velký výběr chutných tabáků. Assamica je skvělým místem, kam se zajít pobavit s více přáteli. Ceny čajů i tabáků jsou zde v poměru ke kvalitě velmi příznivé i pro studentskou peněženku. Čajovnu hodnotíme známkou 1–2.

Cenový ráj pro studenty

Té a Café Kratochvíle v Sokolské ulici, jak už název napovídá, není jen čajovna, ale také kavárna. Dá se tu koupit i vše potřebné k přípravě čaje nebo použití vodních dýmek. K posezení slouží pohodlné sedačky, ovšem místy propálené, houpací křesla či pódium s polštářky. V lístku najdeme kromě orientálních čajů i čaje bylinkové či kávu z džezvy. Chuť čajů není tak čistá a silná jako v ostatních čajovnách, ale zato je mají za skvělou cenu. Jako jediná poskytuje Kratochvíle nabídku vína, piva a destilátů. Máte možnost ochutnat i sladkou specialitu z Blízkého východu – horký vydatný nápoj salep. Kuřáci ocení kromě kvalitních tabáků i beznikotinové minerální kamínky Shiazo, které umožňují vychutnat požitek z vodní dýmky a přitom vlastně nekouřit. V Kratochvíli se často konají koncerty, besedy či vernisáže. Podnik celkově hodnotíme známkou 3.

Sofie s duchem Egypta

Čajovna Sofie je otevřena v Denisově ulici od roku 2013. Je to podnik domácího typu, jehož majitelem je Egypťan a čajovnu pojmenoval podle své dcery. Prostředí je velmi útulné, plné egyptských dekorací. Příjemné posezení doplňuje uklidňující hudba, komfortní sedačky a křesla s měkoučkými polštářky. Sofie nabízí bohatý výběr chutných orientálních čajů, které si můžete samozřejmě zakoupit i domů, včetně veškerého příslušenství k jejich přípravě. Milá obsluha poradí s výběrem a vše připraví tak, jak si přejete. Kromě čajů je možné ochutnat kávu s kardamomem, výborná arabská jídla a zákusky. I v Sofii se dá meditovat při bublání vodní dýmky, která zde chutná velmi čistě a intenzivně. Tabák si můžete vybrat z několika různých příchutí. Po příjemně stráveném odpoledni a vynikajícím čaji hodnotíme známkou 1.

Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2