Menu

anigif

A+ A A-

Když za mantinely voní punč

foto: Tea Šimonová foto: Tea Šimonová

Olomouc je městem s výjimečnou vánoční atmosférou, kterou již několikátým rokem dokresluje malé kluziště na Dolním náměstí. Přes den poskytuje prostor pro rozdováděné děti a jejich rodiče a po setmění je atrakcí pro zamilované páry. Příjemné prostředí zpestřuje několik stánků s občerstvením a nepostradatelným punčem či svařeným vínem. Jak jsou návštěvníci s kluzištěm spokojeni a jaké možnosti místo nabízí?

Důležité je, že bruslení je pro všechny zdarma a v areálu funguje i půjčovna. Tam si lze na hodinu obstarat brusle za 80 korun s vratnou zálohou 500 korun. Brusle jsou podle uvážení obsluhy průběžně broušeny. „Lidé možnosti půjčení bruslí využívají hodně. Dnes je škaredé počasí, ale když je líp, chodí více lidí,“ řekl Martin Zaoral, který brigádně obsluhuje půjčovnu bruslí, jinak studuje na FTK. „Chodí k nám hodně malých dětí, dopoledne si zamlouvají školy. Naopak později chodí hlavně starší bruslaři. Výjimečně se stane, že jde bruslit někdo opilý, ale většinou ublíží jen sám sobě. Měli jsme nějaké pády, vyražený dech a jednou tady klukovi přejel kamarád ruku, tekla krev, jinak ale nic vážnějšího,“ dodal.
Pravidla na kluzišti podle Martina pevně daná nejsou, bruslení je na vlastní nebezpečí. Malé děti by ale měly mít přilbu a rukavice kvůli riziku pořezání rukou. Na bezproblémový chod dohlíží správci kluziště Zdeněk Králík a Pavel Pulkert.
Punčem posilněných bruslařů je podle Veroniky Horákové, která studuje v Brně a obsluhu stánku s punčem u kluziště má jako brigádu, málo. „Když jsou zde rodiče s dětmi, tak většinou koupí něco teplého dětem v průběhu bruslení a na něco ostřejšího jdou sami až po bruslení. Viděla jsem i mírně podnapilé bruslaře, ale nikdy to nebylo nic strašného a nebylo nutné je z ledu vyvádět,“ míní.
Bruslaři, kteří se vydali za sportem ve čtvrtek v podvečer 28. 11. 2013, patřili k zodpovědnější většině, která to s alkoholem před bruslením nepřehání. Darek Kudláček kluziště navštívil s Dominikou Lukášovou, studentkou psychologie. „Chodím sem dvakrát týdně s jednou malou holčičkou, kterou učím bruslit,“ prozradila Dominika. Podle ní je skoro jedno, kterou dobu si bruslaři vyberou. „Doba, kdy je nejlepší chodit bruslit, se nedá přesně určit, je to nevyzpytatelné. Někdy je tu prázdno a někdy zase plno dětí, které takhle blbnou,“ ukazovala na skupinu výrostků předvádějící se před slečnami za mantinelem.
Darek i Dominika si půjčili brusle v půjčovně a byli s jejími službami v podstatě spokojeni. Jen Darkovi se jeho brusle zdály málo nabroušené. Podle Martina Zaorala ale není chyba v ostří bruslí, ale v typu ledu, na který není nejspíše většina bruslařů zvyklá. Umělý, zespoda ochlazovaný led je totiž tvrdší než například led na rybníku. Darek i Dominika se přiznali, že měli před bruslením punč, nezdálo se však, že by jejich motorické schopnosti nějak ovlivnil.
Trochu horší to bylo s několika náctiletými chlapci, kteří se zdáli nebezpeční okolí i sami sobě. „To k tomu patří, my jsme z vesnice, kde to zabezpečené není vůbec, je to jako jízda na kole po silnici,“ mínila maminka, která dohlížela na svoje bruslící ratolesti. S dětmi navštívila olomoucké kluziště už loni a i letos jsou podle ní děti nadšené.
Malá ledová plocha, kde za mantinely voní punč, určitě není bezchybná a stoprocentně bezpečná, v předvánočním čase ale zůstává velkým lákadlem a neodmyslitelnou součástí zimní Olomouce.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2