Logo
Vytisknout tuto stránku

Volejbalistek ubývá. Zato frčí zumba

Chcete si vyzkoušet nové druhy sportů, získat kondici, vylepšit postavu nebo si prostě jen tak zacvičit? Nechce se vám platit mnohdy předražené vstupné do olomouckých sportovních center? Pak je tu Akademik sport centrum UP (ASC) nabízející jednorázové nebo pravidelně se opakující sportovní a pobytové akce.

Akademik sport centrum UP vzniklo v letech 1997-1998. Protože chce jít s dobou, jsou sportovní programy neustále obměňovány a objevují se nové sportovní aktivity. U vzniku centra stál nynější vedoucí ASC PaedDr. Jiří Vaculík, CSc.
„Za nové sporty letos můžeme považovat community games. Každý rok se objevují novinky také v aerobních cvičeních – např. bodywork nebo fittjazz,“ říká.
Například bodywork je silové posilování problematických partií jako stehen, hýždí a břicha. Cvičí se vlastní váhou těla nebo s drobným náčiním (činky, gumičky) v úterý od 20:00–21:00 na Václavkách. Bodywork je součástí základního programu (viz níže), zaplatíte 540 Kč za semestr nebo 880 Kč za rok.
Centrum nabízí dva typy sportovních programů. Základní program po zakoupení průkazky umožní navštěvovat jakoukoli hodinu sportu, který si vyberete – kterýkoli den v týdnu, v jakýkoli čas. Můžete tak navštěvovat například aerobní cvičení jako dance aerobic nebo bodystyling, zapinkat si badminton, volejbal, zahrát si florbal, fotbal nebo zaházet frisbee. Získat rovnováhu pomocí jógy či pilates, vybít se na taebo nebo se nechat unést rytmy salsy a zumby.
Základní kurz navštěvovala v loňském roce i studentka Filozofické fakulty Veronika Hanáková. „Líbilo se mi, z kolika kurzů denně si můžu vybrat. Super byl večerní badminton, to jsem pak i ušetřila peníze - sport místo alkoholu,“ řekla Veronika. „Fajn bylo i taebo nebo pilates, jen občas tam bylo moc plno.“
Druhý typ programu je speciální. Nabídku tvoří sporty, které mají vyšší náklady, proto umožňují vstup pouze do jedné konkrétní hodiny v týdnu. Dobré je, že pokud se rozhodnete, že si program zakoupíte až v průběhu semestru, zaplatíte pouze tolik hodin, které odcvičíte.
Do speciálního programu patří například lukostřelba, fitness, sauna nebo indoorcycling.
Lákadlem by mohly být Základy jezdectví pro začátečníky nebo Přístrojové potápění, které účastníkům umožní získat potápěčskou licenci.
S Akademikem byla v loňském roce spokojená studentka Právnické fakulty Andrea Horinová. „Byla jsem moc spokojená s indoorcyclingem, takže jsem si ho zapsala opět v tomto semestru. Tentokrát chodím k výborné instruktorce Janě Hamplové, která nám všem na hodinách dává pořádně do těla. Zároveň se mi i líbí její přístup, když říká, že cílem její hodiny není zničit se, ale příjemně si zacvičit,“ říká Andrea.
S Akademik můžete jet i na hory, pokud rádi lyžujete, třeba do Alp. Například v únoru je cena do Zettersfeldu a Hochsteinu pro držitele průkazky ASC 5500 korun, v ceně je plná penze, ubytování, doprava, skipas.
Pokud se vám nedaří přemluvit kamarády ze školy k pohybu, můžete vzít cvičit i „nestudenty“. I oni můžou využít nabídky sport centra a to s malou přirážkou 10 %.
Podle vedoucího centra Vaculíka si centrum samo na sebe vydělá. To na jiných vysokých školách není obvyklé. Akademik si z vlastních zdrojů financuje materiál, nájmy tělocvičen a část mezd. „Proto se někomu mohou zdát průkazky na sportovní programy drahé,“ říká.
A jaký je o centrum zájem?
„V loňském roce si sportovní průkaz pořídilo 1354 studentů, předcházející rok to bylo asi o 200 studentů méně,“ říká Vaculík. „Studentů zapojených do programů ASC postupně přibývá, ale stále jich není tolik jako na zahraničních univerzitách, které uvádějí 20–30 % studentů zapojených do univerzitního sportu. Na UP je to sotva 10 %, pokud bereme v úvahu pouze studenty denního studia,“ dodal Vaculík.
Zájem o sportovní hry přitom pomalu upadá a zvyšuje se atraktivita cvičení aerobního charakteru a tanečního cvičení. Dokládá to i fakt, že k datu 25. 9. 2012 zaznamenalo ASC největší zájem o zumbu. Do té se jich přihlásilo 214, převážně studentek. Naproti tomu na volejbal je pouze 40 přihlášených. Velký zájem je i o taebo nebo pilates. „Je vidět, že jsme dívčí univerzita,“ míní Vaculík.

Kolik to stojí a co je potřeba

Pokud se rozhodnete navštěvovat například zumbu, dance aerobic nebo badminton, které jsou součástí základního programu za 540 korun na semestr (13 týdnů), vyjde Vás jedna hodina týdně na krásných 42 korun.

K tomu abyste si kartičku pořídili potřebujete:
1. jedno foto pasového formátu (může být i kvalitní kopie – ČB) – pokud nemáte registrační kartu;
2. identifikační kartu studenta nebo zaměstnance UP (ISIC, občanský průkaz);
3. jednorázový poplatek 20 Kč za vystavení registrační karty (POZOR – registrační karta platí po celou dobu studia);
4. peníze na zaplacení poplatku za typ programu (základní nebo speciální).

Tip na brigádu

ASC hledá nové lektory pro sportovní aktivity, vedoucí na letní tábory, animace apod. Pokud si myslíte, že jste ten pravý, přihlaste se na stránkách Akademik sport centra. Veškeré informace o sportovních lekcích na www.akademikolomouc.cz. Nebo si Akademik přidejte na Facebooku – Akademik sport centrum.

© 2012 karkulin.net