Menu

anigif

A+ A A-

Čechy u Olomouce si oblíbil i Josef Mánes

foto: Michal Dvořák foto: Michal Dvořák

Nevíte co s volným víkendem? Ideálním tipem pro výlet je hanácká vesnice ležící nedaleko Prostějova a Olomouce – Čechy pod Kosířem. Malebná vesnička na rozhraní Hané a Drahanské vrchoviny může turistům hodně nabídnout. Vyhlídku z vrchu Velký Kosíř, přírodní park, zámecký park, ale ani milovníci historie nepřijdou zkrátka, radost jim jistě udělá možnost návštěvy hasičského muzea nebo muzea kočárů.

První zmínky o Čechách pod Kosířem pocházejí už z dvanáctého století a bohatá historie tu na návštěvníky dýchá ze všech ulic a zákoutí. Dominantou obce však zůstává klasicistní zámek, původně gotická vodní tvrz. Zámek v průběhu let procházel mnoha přestavbami a úpravami, nejvýrazněji se však do jeho historie zapsal rod Silva-Taroucy, který zámku vtiskl jeho současnou podobu a kolem něj nechal vybudovat nádherný zámecký park. Právě park inspiroval slavného českého malíře Josefa Mánese k častým návštěvám. Během dvaceti let, kdy Mánes zámek navštěvoval, vznikala zde jeho vrcholná díla. Zámek v dnes prochází kompletní rekonstrukcí, a tak zůstává přístupný pouze zámecký park.
V parku můžete navštívit skleník, salet nebo-li Mánesův pavilon, či se jenom tak procházet alejemi, promenádami a posedět u zámeckých rybníků. Do parku byly v době jeho největší slávy dováženy cizokrajné dřeviny, především z Asie a Ameriky a celkový dojem umocňují stavby vybudované zdánlivě nahodile. Za zmínku stojí především pseudogotická romantická Červená věž, sloužící jako rozhledna.
Pokud chcete proniknout do historie hlouběji, jistě vás zaujme hasičské muzeum, největší svého druhu na Moravě. Exponáty nepocházejí pouze z okolí, mapují vývoj hasičské techniky od nejstarších ručních stříkaček, přes koňmi tažené hasičské vozy, až po moderní stroje s odstředivými čerpadly. Zajímavostí je, že zřízení muzea vzešlo z iniciativy místního hasičského sboru a díky nečekanému zájmu veřejnosti se expozice stále rozšiřují.
Ženám a dívkám, které příliš neholdují hasičské technice, můžeme doporučit návštěvu Muzea starožitných kočárů. Jde o unikátní projekt, který Čechy pod Kosířem proslavil po celé republice. Muzeum se pyšní hned několika NEJ. Mají zde NEJvětší smuteční kočár všech dob, NEJvětší sbírku kočárových luceren a NEJvětší sbírku smutečních kočárů. Podstatnou částí prohlídky jsou také nejrůznější biskupské kočáry a saně, ať už restaurované, nebo v původním stavu. Pro zvědavé návštěvníky je zpřístupněna i restaurátorská dílna, kde se dozví, jak se takový kočár restauruje, a kde je také zveřejněna sbírka listin, dokumentů a plánů různých kočárů.
Pokud vás omrzí historie, určitě zamiřte na kopec Velký Kosíř (442,8 m n. m.), výhled na okolní krajinu vám vezme dech. Plánovaná rozhledna na vrcholku je zatím ve výstavbě, proto se budete muset spokojit s pohledem „ze země“, ale jistě to v ničem neublíží vašemu zážitku. Přírodní park Velký Kosíř o rozloze téměř dvacet kilometrů návštěvníky přitahuje nejen díky naučné stezce, ale také díky snaze o udržení přirozeného přírodního prostředí, ve kterém žije přibližně 106 druhů ptáků. Je znám také díky svým archeologickým nálezům – na východní straně parku lze nalézt pazourkové nástroje ze starší doby kamenné a byla zde objevena také tzv. Kosířská Venuše, torzo hliněné sošky ženy z mladší doby kamenné.
Čechy pod Kosířem jsou stále místem, které má návštěvníkům co nabídnout. Neváhejte a jeďte se tam podívat.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2