Menu

anigif

A+ A A-

Inspirace přijde sama a písničku je třeba zachytit ve vzduchu

 S frontmanem kapely Jelen o tom, jak skládá písně, o spolupráci s Janem P. Muchowem, Divokým Billem a o nejnovějším singlu Vlčí srdce.

 Jindra Polák působí tak uvolněně a mile, že rozhovor s ním připomíná spíše posezení a popovídání si u kávy. Energie z něj a jeho kapely přímo sálá a jejich koncert je jedním z těch zážitků, na které se nezapomíná… 

 

Jak vznikají vaše písně, čím se inspirujete?

To je to složité, inspirace je úplně všude. Písničky vznikají spontánně, lítají někde ve vzduchu, a když má člověk štěstí a má otevřenou hlavu, tak mu tam něco vleze. S nápadem se sejdeme a dáváme píseň kolektivně dohromady. Já většinou napíšu texty. Někdo přijde s nápadem, někdy to bývám já a už mám k textu i melodii. Jindy naopak něco přinesou kluci z kapely. Je to různorodé. Není na to žádný jednotný recept.

 paces

Písničkář, kytarista a frontman skupiny Jelen Jindra Polák je původem z Prahy a na hudební scéně se pohybuje už dvanáct let. Kromě umění skládání textů a hry na kytaru vyniká i ve hře na irské bouzouki (posluchači ho mohou znát např. ze skupiny Irish Dew). Singl Jelena Tančíme spolu, vzniklý ve spolupráci se zpěvačkou Marií Tichou, se stal pátým nejhranějším v českých rádiích. 

Na březnové turné jste vyrazili se zpěvačkou Marií Tichou, jak se vám s ní spolupracuje?

S Káťou (přezdívka Tiché, pozn. redakce) se známe dlouho a spolupracuje se s ní úplně super. Hned po tom, co o nás začalo být slyšet, jsme byli přizváni ke spolupráci na její písničce Tančíme spolu, a od té doby s námi jezdí jako speciální host, prakticky celou dobu. Teď dává dohromady vlastní kapelu, má vlastní EP a jezdí s námi jako předkapela, vždycky si zahostuje se svou kapelou na našem koncertu. Vlastně za tu dobu už je víceméně člen rodiny.

 

Mimo společného koncertování s kapelou Nebe jste taky hráli s Divokým Billem, lišila se nějak tato spolupráce?

My jsme jeli jako předkapela Divokýho Billa a shodou okolností jsme hráli v Olomouci, přímo tady v U-Klubu. To byla naše první zkušenost s většími sály a dobrá škola života. Sice jsme se trošku báli, protože lidi přišli všichni na Billa, a tak jsme měli strach, že nás vypískají, ale naše písničky se jim líbily. Naopak s Nebem jsme se domluvili, padli jsme si do oka, protože jsme se znali z letních festivalů, a řekli si, že se budeme střídat, jak na Moravě, tak v Čechách. A nejlepší na tom bylo, že jsme byli rovnocenní parťáci. Vloni na podzim už jsme absolvovali své samostatné turné s předskokankou Simou Martausovou (slovenská zpěvačka a divadelní herečka, pozn. redakce). Pro velký zájem pořadatelů i fanoušků jsme se teď rozhodli pokračovat, a to na místech, kam jsme se předtím nedostali.

 

Jaká byla spolupráce s Janem Muchowem na hudbě k filmu Okresní přebor?  

S Honzou jsme se potkali ve studiu u Martina Ledviny, kde jsme v té době nahrávali. Přišel tam a říkal, že by potřeboval country písničku do jedné scény, a my jsme zrovna měli roztočenou písničku Světlo ve tmě. Poslechl si ji a říkal, že je to přesně to, co by se mu hodilo, takže ji použil a my jsme pak ještě do klipu nahrávali nějaké nástroje.  

 

Neuvažujete o improvizovaných koncertech třeba někde v parku, na náměstích či na pěších zónách, podobně jako má například Kryštof akci Lavičky?

Na tohle teď nebylo moc času. Ale předtím jsme to dělali a chtěli bychom v tom pokračovat. Je to tradice, říkáme tomu Mejdlo s Jelenem. Sešli jsme se na takovém pikniku v parku v Praze na Letné. Lidi přinesli kytary, saláty, jídlo, pití, psy, kočky, děti… všechno. (smích) A vznikl jeden velký mejdan. Určitě bychom chtěli v budoucnu zase nějaký uspořádat.

 

Aktuálně vydáváte singl Vlčí srdce, liší se něčím od předchozích písní? Jak tato píseň vznikala?

Je to první singl z nového alba a je specifický videoklipem, který pro nás točily dvě fanynky. Na podzim, kdy jsme jeli turné, jsme vyhlásili soutěž. Fanoušci měli udělat a poslat svou cover verzi Vlčího srdce a šest výherců si s námi zazpívalo na koncertě. Tyhle ty holky nám napsaly, že zpívat nechtějí, ale že se chtějí zapojit jinak, a udělaly nám část ke klipu Vlčí srdce. Nám se to hrozně líbilo, tak jsme je oslovili, jestli by to nedodělaly na celou písničku, což se stalo a klip se myslím povedl, máme na to hodně hezké reakce od lidí.

 

Na co se fanoušci mohou v blízké budoucnosti těšit?

Teď dojíždíme březnové koncerty a máme docela nacpaný kalendář na celé léto. Začne nám festivalová sezóna, takže navštívíme spoustu festivalů. Budeme na Rock for people, na Kryštof kempech a na řadě dalších. Nejlepší je podívat se na naše stránky http://jelenmusic.cz/ nebo na náš facebook, tam to všechno průběžně budeme dávat. A v září bychom chtěli vydat novou desku, na které pracujeme průběžně, a pak snad do budoucna uspořádat nějaký pěkný křest desky.

 


 Text: Eva Tomečková

Foto: Sára Vahalíková, Lucie Frydrychová, hlavní fotka z oficiálních stránek http://jelenmusic.cz/ , fotka Jindry Poláka z www.facebook.com/jelenmusic/photos/

 

 

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2