Menu

anigif

A+ A A-

Pět vět o nových knihách

 

Prozaička s bulharskými předky Bianca Bellová (1970) vydala letos už svůj čtvrtý román s jednoduchým názvem Jezero. Přestože ji nakladatelství Host prezentuje jako svoji kmenovou autorku a snaží se ji prosadit vedle jiných „koňů“, domnívám se, že autorka tyto ambice dosud nenaplňuje. Svět románu je zjevně inspirován ekologickou katastrofou v podobě vysychajícího Aralského jezera, která údajně souvisí s obecnou devastací lidské společnosti. Osiřelý hrdina Nami putuje od jezera a zase zpátky, aby našel svoji matku a dozvěděl se pravdu o svém pravém otci. Příběh je vystavěn na archetypálním půdorysu a má obsahovat symbolické poselství, avšak jeho umělecká hodnota je kvůli množství klišé, nemotivovanosti jednání postav a kauzálně nesouvislému ději značně sporná.

doc. Mgr. Erik Gilk, Ph.D., Katedra bohemistiky FF

Bianca Bellová: Jezero. Host 2016, 192 stran.

 

Thriller Dívka ve vlaku britské autorky Pauly Hawkins (1972) je jedno z nejpoutavějších děl, které se dostalo na trh, a které dokonce posloužilo jako předloha pro filmové zpracování. Čtenáři se mohou těšit na necelých tři sta třicet stran plných emocí, ať už kladných nebo záporných. Obdivuhodné je také znázornění hlavní postavy, která se nedá považovat za „dobrou“ ani za „špatnou“, proto se čtenářům může zdát blízká, jedná se o člověka, jakého můžeme potkat v běžném životě. Ovšem její osud a souhra náhod už tak běžná není. Kdyby ano, pak by to nebylo to pravé ořechové.

Kristýna Hadamová, Korejština pro hospodářskou praxi, 1. ročník

Paula Hawkins: Dívka ve vlaku. Ikar 2015 (druhé vydání k příležitosti filmu 2016), 328 stran.

 

 

Noc s Audrey Hepburn se asi nestane mou nejoblíbenější knihou, rozhodně se k ní však vrátím. Je ideální literaturou pro deštivé dny, kdy se chcete zachumlat s knihou pod peřinu, popíjet horký čaj či kakao a užít si chvilku odpočinku. Příběh vás vtáhne do děje a vy musíte vědět, jak to dopadne. Je to romantická story se zábavnými scénami, potrhlou hlavní hrdinkou, ve které se tak trochu vidíte, a možná šťastným koncem. Kniha, u které si čtenář oddechne.

Kateřina Čajanková, Žurnalistika – Obecná lingvistika, 2. ročník

Lucy Hollidayová: Noc s Aurey Hepburnovou. Ikar 2016, 328 stran.

 

Kniha, která poprvé česky vyšla roku 1979 v Sixty-Eight Publishers a nyní po téměř čtyřiceti letech i v českém nákladu. Čtenář v ní není ochuzen o žádný z rysů Kunderovy tvorby, ať už se jedná o filosofické přesahy, nesčetné odkazy nebo leitmotiv žertu. Román je příběhem téměř zbytečného člověka, básníka Jarmila, který neví, co si se svým životem počít, je neustále zmítán touhou a snahami oprostit se od své matky, která si z něj vytvořila svého soukromého boha, ale zároveň je k ní připoutáván stále silněji, protože vztah syn–matka je nesmírně složité přetrhnout. To vše se odehrává na pozadí překotných změn roku 1948.

Tereza Košťálová, Česká filologie – Divadelní věda, 2. ročník

Milan Kundera: Život je jinde. Atlantis 2016, 364 stran.

 

Snahy předchozích let převést Kafku do komiksu nedopadly nikdy moc valně. Ač Sojčák pochází od finských autorů a těžko říct, jestli surrealistické knihy „českého“ spisovatele znali, tady se ponurou atmosféru kafkovských děl povedlo do panelů lapit dokonale. Neutěšená, ale precizně provedená kresba a minimum textu provází čtenáře všemi podstatně nepodstatnými událostmi malého vystrašeného sojčáka. Kniha svou délkou svádí k jednorázovému přečtení a následně k znovupřečtení s hlubší analýzou, a proto je třeba varovat – tohle je jednohubka syrovosti a deprese. Rozhodně ale doporučuji se zkusit s touhle komiksovou tíhou vypořádat.

Kristián Klein, Česká filologie se zaměřením na editorskou práci ve sdělovacích prostředcích, 2. ročník

Jaakko Ahonen: Sojčák. Argo 2016, 128 stran.

 

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2