Menu

anigif

A+ A A-

Autem do Dánska ne. Ale studium je tady na úrovni

Čisto, pořádek a plno lidí venku. Dáni se bez jakékoliv nutnosti na sebe usmívají a kývají pozdravně hlavou. Úsměv se jim však z tváře vytratí, když přijde na dodržování pravidel. Například překročení povolené rychlosti se v obci neodpouští. Obě tváře Koldingu, přístavního města nacházejícího se u fjordu v regionu Syddanmark – Jižní Dánsko, poznal student Mára Janků. Studuje tady už druhým rokem marketing a komunikaci na dánské akademii IBA Erhvervsakademi Kolding.

Zlom, proč vyjet a rovnou studovat právě v Dánsku, nastal ve třetím ročníku na střední škole. Jeho motivací bylo perfektně si osvojit angličtinu a také potřeboval změnu. Ze začátku uvažoval o Holandsku, ale nakonec se rozhodl pro Sever. Našel si agenturu převážně tvořenou lidmi, kteří v Dánsku studovali nebo studují. „Pro přijetí jsem musel poslat přeložené a školou ověřené vysvědčení, motivační dopis a doporučující dopis, a taky úspěšně složit maturitní zkoušku hned napoprvé, jelikož první semestr začínal 1. září,“ vysvětlil.  

Kvůli kapacitnímu limitu napoprvé přijat nebyl. Po dlouhém rozmýšlení to na podzim téhož roku zkusil znovu. Celé tři měsíce se mu nikdo neozval a teprve v lednu dostal z agentury Scandinavianstudy zprávu, že ho přijali. Měl pouze tři týdny na to, aby si v Česku všechno vyřídil a našel si v Dánsku bydlení. Na konci ledna si dobalil věci a mohl vyjet vstříc novému životu společně s kamarádem Kubou, se kterým se seznámil pomocí sdílené skupiny na Facebooku. Jelikož Márovi nepřidělili byt, na pár dní se ubytoval právě u Kuby.

Svoji první cestu absolvovali autem. Bylo to však naposled, nejenže se cesta prodraží a jeli bezmála 13 hodin, ale po celou tu dobu strávenou v Dánsku se musí platit velmi vysoké daně za vůz. „Jenže daně byly v tuto chvíli to poslední, co mě po příjezdu trápilo,“ poznamenal Janků. Po příjezdu totiž auto přestalo fungovat a oprava by majitele vyšla na celé jmění. Spíš zázrakem se mu podařilo odjet s ním i zpět domů. Dnes jezdí vlakem nebo spolujízdou. Jak z Česka, tak i z Dánska. Spolujízda je pro něj lepší variantou, vyjde ho levněji a navíc se seznámí s novými lidmi.

Po prvním týdnu se i Mára dočkal svého prvního bytu, který sdílel se spolubydlícím z Česka. Byt se nachází v panelovém domě, přibližně 5 kilometrů od Koldingu, oblíbeného studentského města Čechů a Slováků. „Jen co jsem si vybalil věci a poskládal provizorní nábytek, šel jsem se seznámit se zbytkem ženské posádky, která bydlela hned patro nad námi. K mému velkému překvapení jsem se ani s nimi nemusel bavit anglicky, natož dánsky,“ vzpomíná. Dívky totiž pocházely ze Slovenska a Polska.

Mára studuje dvouletý obor „multimedia design and communication“, který je rozdělen na čtyři semestry. Výuka je podle něj více než pohodová. Škola se u studentů snaží rozvíjet jejich vlastní fantazii. Vyžaduje, aby přicházeli s novými postupy, a výuka se ve větší míře soustředí na týmovou spolupráci. Obor navštěvuje polovina Dánů, druhou půlku zastupují studenti z Česka, Rumunska, Slovenska, Lotyšska nebo i z Bulharska. Proto se přednášky a semináře vedou jen v anglickém jazyce.

První dva semestry mívají školu 3–4 dny v týdnu, výuka je rozdělena do tří hodinových bloků, kde blok zastupuje jeden předmět. Hodina trvá 45 minut. V Koldingu neprobíhá individuální zápis předmětů. Studenti mají daný přesný studijní plán. Mezi jeho hlavní disciplíny patří Comunication, Business, Interaction a Design (v druhém semestru se Design mění na Visualisation a ve třetím odpadá Business). Po celou dobu studia se klade největší důraz na semestrální projekty, dohromady studenti musejí za semestr splnit tři. Náročnost se postupně zvyšuje. První projekt je týdenní a spíše cvičný, kde jim zadání určí škola. Ve druhém bloku studenti dostanou zadání od reálné firmy a pracují na „Real Life Project“, který trvá dva týdny. Na konci projektu studenti prezentují výsledek před učiteli, firmou a studenty.

Třetím projektem je „Exam project“, trvající necelé tři týdny. Frekventanti při něm vytvářejí webové stránky pro fiktivní firmu, která nabízí multimediální služby. Prezentace výsledků je tentokrát náročnější a ještě po ní následuje individuální ústní zkouška. „Většinu času se ptají na věci týkající se projektu, ale občas vytáhnout otázku týkající se učiva z celého semestru. Pokud chodíte do školy, aktivně se podílíte na projektech, tak vás u zkoušky nepotopí. Ba naopak, pokud něco nevíte, buď se vás zeptají jednodušeji, anebo prostě nahodí jinou otázku,“ popisuje Mára. Ve třetím semestru to vypadá podobně jako v tom předchozím. Liší se jen tím, že mají šestitýdenní specializaci. Mohou si vybrat 3D, kódování nebo animaci. Opět je na konci čeká semestrální projekt. Čtvrtý semestr se zcela odlišuje. Musejí si sehnat praxi ve firmě, která trvá minimálně dvanáct týdnů. Po doložení reportu mají započteno. Studium končí napsáním závěrečné práce, týkající se studovaného oboru.

Co se týká financí, pomalu, ale jistě se Márovo konto rychle snižovalo. Jestliže chtěl dostávat stipendium, musel si najít co nejdříve práci, a to v Koldingu nebylo nic jednoduchého. Zaměstnavatelé jsou si dobře vědomi toho, že studenti nedánského původu potřebují práci a smlouvu. Proto většinou dostávají jen minimální mzdu a okolo 49 hodin práce měsíčně. Po více než čtyřech měsících začal Mára pracovat v pizzerii. Měl štěstí, jelikož narazil na zaměstnavatele, který mu byl ochotný dát slušné podmínky. Poté si konečně mohl zažádat o stipendium ve výši 60 000 dánských korun což je zhruba 20 000 Kč, ovšem před zdaněním. Což se pak dá přirovnat k 8 000 Kč.

Hlavním rozdíl mezi Českem a Dánskem Mára vidí v tom, že skoro každý český student má při studiu brigádu, zato mladí Dáni skoro vůbec. „Ale když pracují, jsou vidět rozdíly. Mají pomalejší tempo a svůj klid, nic ho nerozhází – tím se pozná Dán,“ řekl.

Když se peníze z brigády zároveň smísí se stipendiem, žije se podle něj v Dánsku dobře. „Však si život v Koldingu patřičně užívám. Dánsko mi otevřelo dveře do světa, už se nebojím riskovat – čím ujetější plány mám, tím je to lepší. Po Novém roce se chystám na týden za kamarádem do Číny, kde se budou oslavovat jeho narozeniny,“ dodal.  

 

Text: Lucie Kupčáková

Foto: Mára Janků

 

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.

zpátky nahoru

Starší čísla časopisu k prohlédnutí

  • paces-01-2012paces-02-2012paces-03-2012paces-04-2012paces-04-2012paces-08 paces-07 paces-08
  • paces-09paces-10paces-11paces-10paces-10paces-14paces-15 paces-16
  • paces-17paces-18 paces-19 paces-20 21obalka-212324
  • 25262728Paces-29paceswebpaces-rijen2017paces32-titulka
  • paces34/titulkapaces2018-1paces2018-2-obalkapaces2018-3paces2019-1-obalkapaces2019-2